1 strona Astrologia Usługi Psychologia Zodiak Planety Domy

Astrolog Dominik           

Początki Świata


VishnuWeda, według tradycji hinduskiej, oznacza podstawową wiedzę i prawdę. Zgodnie z jej zapisami na początku bóg, żyjący w błogim Świecie Duchowym, stworzył, z własnego światła, małe dusze (Jiva ), czyli nas. Żyliśmy jak promyki jego światła, niezróżnicowani, nieaktywni, nieświadomi. Z czasem dusza Jiva została ożywiona i zróżnicowana a my, pod wpływem otaczającej nas, niczym nasze własne ciało i wszechświat, potęgi boga, rozpoczęliśmy życie w materialnym świecie.

Celem materialnego życia jest uczestnictwo w dramacie i ciągła nauka. Wszystko dzieje się pod kontrolą i ku przyjemności boga Kriszny. Lekcje są twarde gdyż odbywają się zgodnie z zasadą: dotknij -> sparz się -> nie dotykaj.

Wszechświat został stworzony przez Lorda Brahma, zgodnie z wytycznymi i autorytetem Vishnu. Część przekazanej wiedzy stanowiła Astrologia. Brahma uzyskaną wiedzę przekazał synom, którzy z kolei przekazali ją swoim uczniom, jak Vyasadeva i Parasara. Ci z kolei zapisali ją w księgach wedyjskich. Do dzisiejszego dnia astrologia na Dalekim Wschodzie przepojona jest odniesieniami religijnymi.

Cztery filary religii to: Prawdziwość, Litościwość, Czystość ciała, zdrowia, w jedzeniu, myśleniu, mówieniu i Surowość obyczajów.

Zodiak stały


Astrologia Wedyjska różni się od astrologii zachodniej tym, że używa zodiaku stałego gwiazdowego ( syderycznego ), to znaczy ustala położenie znaków zodiaku w oparciu o rzeczywistą pozycję zajmowaną przez poszczególne gwiazdozbiory. W czasach Ptolemeusza położenie znaków zodiaku, odpowiadało mniej więcej rozmieszczeniu poszczególnych gwiazdozbiorów. Na skutek powolnego pochylania się osi Ziemi, licząc pozycję zodiaku od Słońca względem Ziemi, występuje jego przesunięcie o około 1/60 stopnia rocznie. Aktualnie względny, ruchomy, zachodni zodiak tropikalny jest przesunięty względem stałego o około 23 stopnie. Stwarza to możliwość, różnego rozmieszczenia planet w zodiaku syderycznym ( Veda ) i zachodnim.

Konwersja znaków zodiaku


Analizując tabelę możemy spostrzec, że zgodnie z astrologia wedyjską mamy położone Słońce w innym znaku ( jesteśmy innym znakiem zodiaku ).

Konstelacja

Władca wedycki

Władca tropikalny

Wedycka data

Tropikalna data

Baran

Mars

Mars

Kwi 13 do Maj 14 Mar 21 do Kwie 21

Byk

Wenus

Wenus

Maj 15 do Czer 14 Kwie 22 do Maj 20

Bliźnięta

Merkury

Merkury

Czer 15 do Lipi 14 Ma j 21 do Czer 21

Rak

Księżyc

Księżyc

Lipi 15 do Sier 14 Czer 22 do Lipi 22

Lew

Słońce

Słońce

Sier 15 do Wrze15 Lipi 23 do Sier 23

Panna

Merkury

Merkury

Wrze 16 do Paź 15 Sier 24 do Wrze 23

Waga

Wenus

Wenus

Paź 16 do List 14 Wrze 24 do Paź 23

Skorpion

Mars

Mars/Pluton

List 15 do Gru 14 Paź 24 do List 22

Strzelec

Jowisz

Jowisz

Gru 15 do Stycz 13 List 23 do Gru 21

Koziorożec

Saturn

Saturn

Stycz 14 do Luty 12 Gru 22 do Stycz 21

Wodnik

Saturn

Uran

Luty 13 do Mar 12 Stycz 22 do Luty 19

Ryby

Jowisz

Neptune/Jowisz

Mar 13 do Kwie 12 Luty 20 do Mar 20


Jak można zauważyć znaki zodiaku są te same w astrologii wedyjskiej i zachodniej. Jednak przy ich bliższym poznaniu dostrzegamy, że znaczenie znaków i pół bogów pomiędzy nimi, kontrolujących poszczególne znaki, różni się i jest obszerniejsze w astrologii hinduskiej.

Techniki astrologiczne


Astrologię wedyjską charakteryzuje duża ilość technik interpretacji horoskopu urodzeniowego. Np "dashas" dostarcza narzędzi do dość precyzyjnego przewidywania nadchodzących trendów, zmian i wydarzeń w życiu człowieka. Astrolodzy wedyjscy głębiej dostrzegają to co spotka w życiu właściciela horoskopu.

W tradycji astrologii wedyjskiej gwiazdy stałe i ich konstelacje odgrywają większą rolę niż w astrologii zachodniej. Rozmieszczenie 27 gwiazd stałych w horoskopie jest dość głęboko analizowane podczas jego interpretacji.

Powrót na początek tej strony.    Powrót do pierwszej strony.
Astrolog Dominik 

Linki do stron nawiązujących do kultury indyjskiej:

  Bogowie indyjscy  
  Dżjotisz  
  Buddyzm  


Mohenjodaro

Mohenjodaro
Kapłan i Władca.

Harappa
Mohenjodaro i Harappa to dwa miasta, położone w Hinduskiej Dolinie Cywilizacyjnej.
Luka czasowa, pomiędzy zanikiem Harappy a powstaniem Wedy, jest tradycyjnie oceniana na 1000 lat. Nowsze badania wskazują, że historia Wedy jest starsza. Wzmiankę nawiązującą do Harappy z Indyjskiej Doliny Cywilizacyjnej można znaleźć w Hymnie Rig Weda (XXVII, 5).


Harappa

Harappa


Źródło: http://www.harappa.com