Przy górnym zbiorniku Elektrowni Wodnej Żarnowiec znajduje się kompleks rekreacyjno - turystyczny Kaszubskie Oko z wieżą widokową, jego swoistą źrenicą. Kompleks architektoniczny ma formę oka o powierzchni 4,2 ha. Na dole urządzono ogród botaniczny. Wieża o wysokości 44 m. wraz z iglicą ma formę klepsydry. Na platformę widokową o wysokości 36 m, prowadzą spiralne schody (212) lub winda. Z wieży widokowej rozciąga się widok na farmę wiatrową w Lisewie.
Elektrownia Żarnowiec
Duże elektrownie, najbardziej typowe dla polskiej energetyki przemysłowej wytwarzają energię z ograniczonych pokładów paliw kopalnych tzw. czarną.
Elektrociepłownie produkują tzw. czerwoną energię elektryczną i ciepło użyteczne, gdyż energia elektryczna powstająca ze spalania paliw wydziela także ciepło wykorzystywane do np. ogrzewania mieszkań.
Nowoczesne spalarnie termicznie unieszkodliwiające odpady to bezpieczne i ekologiczne zakłady, pozyskujące energię i zdolne dostarczać energię cieplną i elektryczną do sieci miejskiej, która ogrzewa nasze mieszkania i dostarcza energię elektryczną.
Park Elektrowni Wiatrowych w Lisewie
W ostatnich latach kładziony jest nacisk na poprawę efektywności energetycznej i rozwój odnawialnych źródeł energii. Powstają farmy wiatrowe. Koszt budowy wiatraka o mocy zainstalowanej 1 MW to około 1 mln euro.
Sprzedawcy energii elektrycznej zobowiązani są do posiadania w swym "portfelu" zakupów energii ze źródeł odnawialnych.
Energia odnawialna tzw. zielona to energia wiatru, promieniowania słonecznego, geotermalna, fal, prądów i pływów morskich, spadku rzek oraz energia pozyskiwana z biomasy, biogazu wysypiskowego, a także z biogazu powstałego w procesach odprowadzania lub oczyszczania ścieków albo rozkładu składowanych szczątków roślinnych i zwierzęcych.
~:~