1 strona Astrologia Usługi Psychologia Zodiak Planety Domy



                                                          

Karma


  KARMA = DZIAŁANIE, jest sumą naszych przeszłych uczynków ( żyjąc gromadzimy karmę ).

Jak wiemy, wszystkie nasze działania na poziomie fizycznym, emocjonalnym i umysłowym powodują odpowiednie reakcje. Na przykład: naszemu emocjonalnemu zwróceniu się do partnera towarzyszy zazwyczaj zbliżona reakcja; naszym świadomym myślom i zamiarom towarzyszą instynktowne, podświadome skłonności i zachowania. Zgromadzona karma, czyli nasze czyny, mają również swoje konsekwencje.

Każde działanie, myślenie człowieka powoduje wysłanie porcji energii (SHAKTI) do kosmicznej pamięci ( AKASHA ). Wyemitowana energia pozostawia ślad w naszej bezkresnej podświadomości. Po czasie zakumulowana w podświadomości energia powraca do nas, a ściślej mówiąc, wywiera wpływ na nasze bieżące czyny. Jeśli popełnimy względem kogoś dobry lub zły uczynek odpowiednie dobre lub złe konsekwencje naszego postępowania odczujemy sami. W ten sposób żyjąc zdobywamy mądrość, która kieruje nas ku lepszemu, perfekcyjnemu życiu.

Jeśli ignorujemy to co zrobiliśmy, to odczujemy konsekwencje gromadzonej przez nas karmy. Duchowe zatroskanie popełnionymi czynami uwalnia nas od skutków karmy. Ważne jest zatem nie tylko to co się robi, ale również to kim się jest.

Nagromadzona karma jest jak bomba skryta w naszej podświadomości. Wszelkie czyny, które pozostawiły ślady w podświadomości ( SAMKARA ) mogą w każdej chwili wybuchnąć. Charakter i postępowanie człowieka na Ziemi jest zatem zdeterminowane przez SAMKARAS, produkt karmy. SAMKARAS wędruje od wcielenia do wcielenia.

Ze zgromadzonych w podświadomości śladów, "nasion" naszych czynów, odradzają się i wyrastają nowe zachowania podobne do SAMKARAS, z których powstały. Czynisz dobro otrzymasz dobro ( w zasadzie od siebie ).

==== ====

Mamy trzy poziomy karmy:
  • Sanchita Karma - są to zgromadzone czyny, czekające na odreagowanie. W tym czasie warunki nie sprzyjają ponownemu odrodzeniu się karmy. Poprzez dobroczynność, ćwiczenia duchowe możemy zniszczyć tą drzemiącą karmę.
  • Prarabdha karma - jest to część naszego życia, oparta na ciągłym odreagowywaniu zgromadzonej karmy. Dojrzała karma stale się odradza i trudno jest zatrzymać ten cykliczny proces.
  • Przyszła karma - obecne i przyszłe działania, które wytworzą karmę.
Czas od zgromadzenia karmy do odpowiedniej reakcji może być bardzo różny. Każdemu zakumulowanemu działaniu odpowiada swoiste echo, na poziomie akcji i reakcji. W praktyce wygląda to tak, że jeżeli popełnimy jakiś czyn to po czasie dokonamy go jeszcze raz, gdyż ten czyn wytworzy SAMKARAS, które z kolei jest zalążkiem nowego, podobnego czynu. Takie cykliczne działania mogą mieć miejsce co kilka godzin, tygodni, miesięcy. Z czasem echo słabnie.

Nasze działania są pod silnym wpływem naszych myśli. Jesteśmy nawet zdolni skierować nasza karmę na inną osobę.

Czyniąc dobro otrzymujemy dobro. Czyniąc zło otrzymujemy zło. Źle postępując z sobą samym również wytwarzamy złą karmę.

Żyjąc kształtujemy nasze życie zgodnie z: zakresem naszej świadomości, stanem podświadomości ( instynktowne potrzeby, zachowania ) oraz budową naszego systemu percepcji. Świat widzimy zatem nie taki jakim on jest tylko taki jaki możemy zobaczyć.

Warto podkreślić znaczenie naszej inteligencji czyli umysłu, który stwarza nam wolność wyboru. Wybierając właściwe zachowania możemy znacznie zmniejszyć skutki "złej" karmy.

  ZMIENIĆ NASZE PRZEZNACZENIE to jedno z wyższych zadań człowieka w życiu. Generalnie ludzie nieświadomie, czyli biernie traktują konsekwencje karmy, którą nagromadzili. Działając stale w ten sam sposób powodujemy ciągłe gromadzenie i odradzanie karmy oraz brak możliwości wyzwolenia się z tego błędnego koła.
Tradycja JOGI mówi jasno, że człowiek ma moc wymknąć się z tego zamkniętego koła. Zniszczenie karmy jest warunkiem poprzedzającym oświetlenie naszego umysłu.

Żyjąc jesteśmy pod wpływem nie tylko własnej karmy ale również zbiorowej, wytworzonej przez społeczeństwo w którym żyjemy.
Karma jest główną przyczyną naszego życia na Ziemi. Zatem pozbycie się złej i dobrej karmy jest istotnym celem człowieka, dążącego do wyzwolenia się z koła narodzin i śmierci.
W tradycji Yogi karma jest dobra gdy pomaga człowiekowi w duchowej ewolucji. Zła karma oznacza, że jeszcze wiele lekcji jest do przyswojenia. Dobra karma świadczy o zrozumieniu wielu lekcji i podążaniu człowieka drogą świadomego rozwoju wewnętrznego, do krainy Wyższej Świadomości. Czyny na tej drodze są pozbawione obciążenia karmicznego. Mogą powodować reakcje, lecz wszystko przebiega pod kontrolą człowieka.

Podstawową ideą umożliwiająca ominięcie zamkniętego koła karmy jest NISKAMA KARMA. { działanie - KARMA, bez - NIS, przywiązanie - KAMA }, czyli działanie spontaniczne, samoistne, niewymuszone, bez pragnienia osiągnięcia rezultatów.
Nie ma to nic wspólnego z lenistwem, czy brakiem aktywności. Przeciwnie znaczy działanie inteligentne, zgodne z Rytmem Kosmosu, podejmowane w specyficznym stanie świadomości.

 NISKAMA KARMA 
Taoizm tłumaczy NISKAMA jako NIE - ADO. Ćwicz nie - ado, a wszystko wróci do normy. Taoista nigdy nie robi ado. Nie rób ado, przy wzmożonym wysiłku...

Chińczycy chcąc zsynchronizować własne działanie z Prawem Kosmosu robią WU - WEI, { nie działanie }.

Chcąc zsynchronizować nasze działania z Harmonią Kosmosu, czyny muszą być poświęcone wyższej, boskiej istocie, bez oczekiwania rezultatów i pochwał. Siłą sprawczą naszych działań powinno być poczucie obowiązku. Kosmiczne Prawo mówi: jeśli identyfikujesz się emocjonalnie ze swoimi czynami to one panują nad tobą, jesteś pod wpływem i kontrolą karmy. Ty panujesz nad czynami jeśli się w nie nie wciągasz.
NISKAMA KARMA nie znaczy obojętności wobec swoich czynów. Przeciwnie wymaga od nas maksimum uwagi i odpowiedzialności. Nie trzeba się obawiać działania gdy czas dojrzał, nie trzeba też oczekiwać rezultatów.


Człowiek strzela, Pan Bóg kule nosi



Powrót na początek tej strony.    Powrót do pierwszej strony.
Astrolog Dominik 

Tajemnica


TAJEMNICA
Karma
Karma Joga
Jantra Joga
Hatha Joga
Kabała

POKREWNE TEMATY
Budda


Yukteswar

 PRAWO KARMY 
NACZELNYM CELEM KARMY JEST NAUKA.

Jeśli w wyniku działania karmy coś zrozumieliśmy, świadomie zmieniając nasze życie to karma, która była przyczyną tej bolesnej lekcji zniknęła.


 3 ELEMENTY 
Prawo Karmy rozróżnia:
1. Intencje działania
2. Działanie
3. Rezultaty działania
Tylko intencje naszych czynów są źródłem karmy


Prawo Karmy nie jest systemem oceny, wynagradzania naszych zachowań. Osoba cierpiąca nie jest ofiarą "złej karmy". Karma jest rezultatem naszego stanu emocjonalnego, naszych wierzeń i samooceny, podczas działania.

 YOGA 
Nauka Yogi dostarcza nam niezbędnych technik do lepszego zrozumienia i wewnętrznego oświecenia. Celem Yogi jest zmiana naszego przeznaczenia i doświadczanie naszej karmy w mądrzejszy, wyższy sposób.