www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czechy Czechy - prawda zwycięży
  Czechy  

------------------------------------------------------
Stolica: Praga
Powierzchnia: 78,9 tys. km2
Ludność: 10,3 mln mieszkańców (1997)
Język urzędowy: czeski
Jednostka monetarna: korona czeska

Czechy

Obszary obecnych Czech w V w. p.n.e. były zamieszkałe przez celtyckie plemiona Bojów. Stąd nazwa łacińska Czech - Bohemia.

Bojowie, łac. Boii, plemię celtyckie; brali udział w wielkiej inwazji Galów na Italię w początku IV w. p.n.e. i zajęli dawne ziemie etruskie; uczestniczyli również w ataku na Rzym (390? p.n.e.); w IV wieku wkroczyli na tereny dzisiejszych Czech, pozostawiając po sobie nazwę kraju Bohemia; w Italii osiedlili się na Nizinie Padańskiej, na południe od dolnego Padu; 225–222 Bojowie wraz z innymi Galami zostali pokonani przez Rzymian; kilkakrotnie podejmowali próby odzyskania wolności; 218 poparli Hannibala w jego walkach w Italii, 201 wywołali powstanie, stłumione 199 p.n.e.

~:~

"Możecie spalić gęś (hus)
Lecz kiedyś nadejdzie łabędź,
Którego nie spalicie"
- Marcin Luter

Nad Rynkiem Starego Miasta króluje Jan Hus, czeski symbol wolności myśli, prekursor reformacji i bohater narodowy. Dziekan wydziału sztuk wyzwolonych na Uniwersytecie Karola i pierwszy czeski rektor uczelni. Jan Hus skazany na śmierć za herezję podczas soboru w Konstancji, został spalony na stosie w 1415 r.

Zapraszamy :-))

Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści