www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czechy Czechy - prawda zwycięży
  Franz Kafka  

    Złota uliczka Złota uliczka
Złota uliczka, malownicze, malutkie, pastelowe domki, zbudowano w XVI wieku. Podobnież mieszkali tutaj w małych kolorowych domkach alchemicy Rudolfa II, którzy zagłębili sekret kamienia filozoficznego i potrafili zamieniać ołów w złoto. W XIX wieku chętnie mieszkali tu artyści i pisarze: Jarosław Seifert, zdobywca Nagrody Nobla czy Franz Kafka. Najmłodsza siostra Kafki, Ottla, wynajmowała dom pod nr 22 i pisarz przebywał tutaj podczas bardzo twórczego okresu zimą 1916 r, kiedy napisał kilka opowiadań.

Frantz Kafka

Franz Kafka prawie nigdy nie opuszczał Pragi, większość życia spędził w Josefovie bądź jego okolicy. Po studiach prawniczych na Uniwersytecie Karola pracował w towarzystwie ubezpieczeniowym. Za życia opublikował tylko jedną powieść "Przemiana". Jego powieści "Zamek" i "Proces" ukazały się pośmiertnie. Franz Kafka spoczywa na żydowskim cmentarzu Olszańskim.

Złota uliczka nr 22 - tu mieszkał Kafka
Złota uliczka nr 22

~:~

Josefov, dawne getto, swą nazwę zawdzięcza Józefowi II. Legenda głosi, że od czasu do czasu po tajemniczych uliczkach Josefova spaceruje tajemniczy Golem, postać z mitologii żydowskiej, odwiedzając dzielnicę co 33 lat. Rabbi Liwa, mityczny twórca tej postaci, ulepił go z gliny i ożywił tajemnymi zaklęciami. Grób Rabbiego Liwy jest najczęściej odwiedzany na Starym Cmentarzu Żydowskim, po hebrajsku Beth Chaim, czyli "Dom życia". Synagoga Staronowa jest najstarszym żydowskim sanktuarium w Europie.


~:~

Zapraszamy :-))

Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści