www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Armenia Kraina Ormian
  Armenia  

Armenia

Armenia sąsiaduje z Gruzją, z Azerbejdżanem, Iranem i Turcją. Jest krajem wybitnie górzystym. Ponad 90% powierzchni leży powyżej 1000 m n.p.m. Główną rzeką jest graniczny Araks. W dolinie Araksu żyją szakale, koty szuwarowe, w lasach m.i. kuny skalne i bażanty wschodniokaukazkie, zaś w górach pd. zach. Armenii trafiają się niedźwiedzie, pantery zwane barsami i jeżozwierze indyjskie.

Na szczególną uwagę pod względem krajobrazowym zasługuje wysokogórskie jezioro Sewan. Kiedy dojechaliśmy tam, nie można było oderwać wzroku, od piękna tego krajobrazu. Jezioro Sewan leży w głębokiej wysokogórskiej kotlinie w obrębie Małego Kaukazu. Wzdłuż jeziora biegnie stara historyczna droga.

Kaukaz Armenia to legendarny kraj na pograniczu cywilizacji chrześcijańskiej i Islamu. Położona pomiędzy górą Ararat a strzelistymi pasmami Małego Kaukazu pełna jest malowniczych krajobrazów oraz zabytków.


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści