www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Armenia Kraina Ormian
  Erewan  

Erewan

Erewan - stolica Armenii, leży nad rzeką Razdan (dopływ Araksu) na równinie wzniesionej 900-1300 m n.p.m., otoczonej ze wszystkich stron grzbietami i masywami górskimi. Nad miastem wznoszą się w odległości 60 km na południe, już na terenie tureckiej Armenii, śnieżne szczyty dwugłowego Araratu (5165 m i 3925 m), świętej góry Ormian, uwieńczonej w herbie Armenii, a na pn. zachodzie w odległości 40 km widać stożek wygasłego wulkanu Aragac (4090m). Panuje tu wysokogórski klimat, ze znaczną różnicą temperatur między latem a zimą oraz dniem i nocą.

Erewan jest jednym z najstarszych miast świata. Jego początki wiążą się z potężnym starożytnym państwem Urartu (X-VI w. p.n.e.), kiedy powstała tu potężna urarcka twierdza Tejszebaini na wzgórzu Kamir - Błur. Erewan leżał na linii ważnych szlaków handlowych prowadzących z Małej Azji na Zakaukazie.

Już w 56 r. p.n.e., król Artaward III założył w ówczesnej swojej stolicy stały teatr. W Muzeum Literatury znajduje się rękopis Napoleona Bonapartego (oryginał zrzeczenia się tronu w 1814 r.)

Miasto jest wyjątkowo piękne. W budownictwie dominuje bogactwo kolorów doskonałych miejscowych surowców mineralnych: ciemnoszarych bazaltów, czarnych marmurów i zielonych trachitów.

Armeński dywan

Podczas poszukiwań archeologicznych znaleziono kamienną tablicę z metryką Erewanu (Erebuni) z 782 r. p.n.e., zapisaną pismem klinowym. Jest więc Erewan rówieśnikiem Rzymu. Archeologowie częściowo odsłonili pierwotne budowle starożytnej Erebuni - mury twierdzy, wewnątrz murów zarysy wielkiego pałacu, świątynie bogów Chaldi i Susi, spichlerze.

W odległości 20 km na zachód od Erewanu znajduje się najstarsza stolica Armenii - Eczmiadzyn (Wagarszapat).


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści