www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Meksyk Aztekowie - naród słońca
  Religia  

Zgodnie z wierzeniami Azteków, aby istniał kosmos i słońce mogło przesuwać się po niebie bogowie potrzebowali ludzkiej krwi i serc. Zaniedbywanie składania ofiar bogom, oddawania im najcenniejszego - życia, sprowadziłoby na ludzi nieszczęścia.
Tym można wytłumaczyć liczne wojny, prowadzone przez Azteków. Przegranych brano do niewoli i wykorzystywano jako ofiarę dla bogów.
Wojownicy - ofiary, oddający swoją krew, aby napoić bogów, byli nazywani ludzie-orły, gdyż wznosili się oni na rajskie wyżyny, do słońca. Często byli wdzięczni za to wyróżnienie. Wierzono, iż dusze ich wracają na ziemię przemienione w kolibry - godło boga Huitzilopochtli, lub barwne motyle.
Rytuały i obrzędy religijne należały do symbolicznych środków wyrazu, poprzez które Aztekowie szukali kontaktu z rzeczywistością transcendentalną, ze światem boskim. Każdy szczegół życia Azteków opierał się na ich religii. Państwo i religia stanowiły całość.


Autor: Katarzyna Kemus

Meksyk

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści