www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Meksyk Aztekowie - naród słońca
  Dzień dzisiejszy  

Obecnie w miejscu starej stolicy znajduje się jedno z najszybciej rosnących miast na świecie Meksyk, gdzie żyje przeszło 16 mln ludzi.
Wyszywki na bluzkach kobiet, przekazują, zgodnie z aztecką tradycją bardzo ważną informację. Bogaty geometryczny rysunek lub wyszyte duże kwiaty symbolizują, osobę bogatą w dobra materialne, która korzystała z trudu innych ludzi. W momencie śmierci, podczas pośmiertnych rozrachunków, musi teraz odpracować ten cudzy trud w innym świecie. Prosta wyszywka, oznacza że po śmierci potrzeba będzie mniej trudu.
Aztecki stosunek do krwi i śmierci, widać podczas Dnia Zmarłych. Jest to przyjacielskie, rodzinne Święto dla rodzin zmarłych. Już od rana znosi się na cmentarz bukiety kwiatów i gliniane garnuszki z jedzeniem, niektórzy przynoszą piwo lub wino. Na grobach dzieci, często się zdarza, że ktoś położy czekoladę i dziecięcą zabawkę. Martwi nie jedzą, oni wdychają zapachy. Robi się ciepło, od tysięcy zapalonych świeczek. Stan śmierci był tam zawsze blisko życia.

Kiedy umieramy, nie umieramy naprawdę,
gdyż żyjemy dalej, powracamy do życia,
żyjemy, budzimy się.
I to nas czyni szczęśliwymi.

Bernardino de Sahagun
Autor: Katarzyna Kemus

Meksyk

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści