www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Las
  Lasy w Polsce  

Przyroda ma w sobie piękno, moc, tajemniczość, element raju. Ma w sobie harmonię, której od wieków poszukują ludzie. Może pomóc człowiekowi, nieraz bardziej niż ktoś bliski. Swym istnieniem uczy nas szacunku i pokory, tak potrzebnej pewnemu siebie człowiekowi.
Jeżeli będziemy zastanawiać się nad otaczającą nas przyrodą, to oswoimy i przybliżymy świat natury do siebie. Będziemy bogatsi. Świat jest bogaty i różnorodny, tylko od nas zależy, czy zdążymy to zauważyć.

Nie ma chyba w Polsce człowieka, który nie byłby w lesie. Las jednych zachwyca, innych przeraża, ale prawie na każdym robi wrażenie. Dla mnie las zawsze jest piękny i pełen tajemnic. Lubię las wiosną, gdy zakwitają przylaszczki, zawilce i inne symbole wiosny, jak i las w lecie gdy można zbierać borówki i poziomki. Piękny jest las jesienią, gdy spadają różnokolorowe liście, jak i zimą, gdy wszystko okryte jest śniegowym puchem.

Lasy zajmują w Polsce prawie 9 mln ha - 28,3% powierzchni kraju, z czego lasy publiczne 82,8%, a lasy prywatne 17,2%. Wśród lasów publicznych największą powierzchnię zajmują Lasy Państwowe - 78,4% i parki narodowe - ok. 2% wszystkich lasów.

"Krajowy program zwiększania lesistości" zakłada wzrost lesistości kraju do 30% w roku 2020 i docelowo 33% w roku 2050.


Autor: Roman Stelmach


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści