www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Puszcza Kampinoska
  Historia Kampinosu  

Puszcza Kampinoska

Puszcza Kampinoska jest rozległym obszarem leśnym położonym w sercu Niziny Mazowieckiej, tuż przy północno - zachodnich rogatkach Warszawy. Na jej obszarze został wydzielony Kampinoski Park Narodowy, który jest jednym z dwu parków narodowych na świecie położonych w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy państwa.

Nazwa Puszczy Kampinoskiej pochodzi od miejscowości Kampinos. Istnieje dość duże prawdopodobieństwo, że nazwa ta została zaczerpnięta od łacińskich słów campus noster (nasze pola).

Na terenie Kampinosu miały miejsce ważne wydarzenia z historii naszego kraju. Tu szkolili się żołnierze Armii Krajowej. 2,5 tysiaca żołnierzy Armii Krajowej zgrupowanych na terenie Puszczy Kampinoskiej uczestniczyło w Powstaniu Warszawskim. Chodząc po puszczy spotykamy liczne cmentarze wojenne oraz pojedyncze mogiły, upamiętniające tamte wydarzenia.

Na terenie Kampinosu został wzniesiony cmentarz - mauzoleum w Palmirach, z grobami ponad 2000 ofiar masowych egzekucji, dokonywanych potajemnie w latach 1939 - 41 w Puszczy Kampinoskiej i w innych lasach podwarszawskich.

W sąsiedztwie parku zachowały się liczne zabytki architektury, z których najsłynniejszym jest dworek w Żelazowej Woli, związany z życiem Fryderyka Chopina.
Autor: Krzysztof Drupka

Natura

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści