www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Austria Austria
  Wiedeńska secesja  

Wiedeńska secesja
xxx
Secesja wiedeńska

Gustav Klimt (1862-1918) jest głównym przedstawicielem wiedeńskiej secesji w malarstwie. Najsłynniejsze jego obrazy: Pocałunek, Łąka z makami, Ogród ze słonecznikami znajdują się w Galerii Austriackiej w Belwederze, letnim pałacu szlachetnego rycerza, księcia Eugeniusza Sabaudzkiego.
Awangardowy ruch artystyczny z lat 1895-1905 wywodzi się z angielskiego ruchu Arts and Crafts, znany na świecie jako Modern Style.

Założone w Wiedniu w 1897r. stowarzyszenie artystów austriackich skupiało takich znamienitych twórców jak Gustav Klimt czy Otto Wagner (1841-1918) - najwybitniejszy przedstawiciel secesji w architekturze. Jego projektu są niektóre wnętrza warszawskiego hotelu Bristol. Polska przejęła secesję, wraz z nazwą, właśnie z Wiednia. Warto przypomnieć sobie secesyjne budowle Krakowa, Warszawy, Poznania czy Łodzi.
Autor: Katarzyna Kemus

Umysł

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści