www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Austria Austria
  Psychoanaliza II  

Umysł Zawiłości życia psychicznego      

Zygmunt Freud Zygmunt Freud proponował zaakceptowanie bolesnej prawdy o nas samych: o aroganckim egoizmie, agresji i nienawiści skierowanej nawet przeciw własnej rodzinie, o młodzieńczej zazdrości.

Freud pisał w 1914 r. Zarówno marzenia i chybione czyny osób zdrowych, jak i symptomy chorobowe neurasteników, pozwoliły psychoanalizie na stwierdzenie, że pierwotne instynkty ludzkie, dzikie i złe, nie zanikły u żadnego z poszczególnych jej członków i pozostają w stanie stłumionym w nieświadomości.

Umysł Fundamentalny konflikt mentalny id i superego      

Fundamentalnym konfliktem mentalnym nie jest konflikt między świadomością i nieświadomością lecz konflikt pomiędzy popędami (id) a wewnętrznymi zakazami (superego), ograniczeniami narzuconymi przez świat zewnętrzny. Superego to zawiedzione w miłości dziecko, z własnymi fantazjami, bojące się konfrontacji z prawdą, przez co tkwi w konflikcie wewnętrznym czyli psychologicznym oszustwie ochronnym, karząc siebie i organicznie siebie tłumiąc.

Umysł Odzyskanie osobowości      

Powinniśmy wykorzystać dziecięcą energię id do przywracania własnej natury poprzez świadomie wkładanie zamierzonych reakcji indywidualnych w miejsce nabytych reakcji odruchowych.
Autor: Katarzyna Kemus

Umysł

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści