www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Sztokholm
  Sztokholm - Wyspa  

Jarl Birger
Jarl Birger

Wyspy jeziora Malaren już w XI wieku były miejscem postoju floty królewskiej, która chętnie korzystała z tej naturalnej osłony, chroniąc się przed piratami. Na jednej z wysp jeziora Malaren znajdowało się opisywane wyżej miasto Birka.

To właśnie miejsce wybrał w 1252 roku legendarny założyciel miasta, Jarl Birger, na wybudowanie fortecy, broniącej przed napastnikami dostępu z morza w głąb kraju. Jarl był również ważnym urzędnikiem państwowym, członkiem rady królewskiej, a także organizatorem i dowódcą floty.

Nowe miasto dzięki swemu położeniu szybko się rozwinęło w miasto portowe. Znaczenie miasta wzrosło, gdy na początku XIV w. uzyskało prawo wyłączności sprzedaży wszystkich towarów pochodzących z północnej Szwecji. Początkowo miasto mieściło się w obrębie jednej wyspy.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści