www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Sztokholm
  Złote korony  

Sztokholm - Zamek Królewski
Sztokholm -Zamek Królewski

Wśród starych budowli Gamla Stan, najwspanialszym zabytkiem jest Zamek Królewski, którego nazwa pochodzi od trzech złoconych koron umieszczonych na jednej z wież zamkowych. Zbudowany w 1757 roku barokowy Zamek Tre Kronor do dziś służy jako reprezentacyjna rezydencja.

Umysł Apartamenty      

Część apartamentów dostępna jest dla zwiedzających. Do dziś w zamku zachowała się w stanie nienaruszonym sala balowa, zachodnie pokoje gościnne, muzeum zamkowe i muzeum Gustawa III. Imiona szwedzkich królów znamy dopiero od 950 roku, a było ich ponad 50-ciu. W podziemiu mieści się skarbiec, w którym można podziwiać ich miecze, królewską biżuterię czy regalia.

Złota korona, jabłko, berło i klucz to regalia Eryka XIV. Insygnia te, spoczywające dziś w pancernych gablotach, zostały wykonane przez flamandzkich złotników na koronację władcy w 1561 roku.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści