www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chorwacja Chorwacja
  Starówka Dubrownicka  

Dubrownik

Znakomicie zachowana jednorodna stylistycznie kamienna Starówka urzeka niezwykłym klimatem. Jest ona otoczona najdłuższym systemem fortyfikacyjnym w Europie, XIV - wiecznymi gigantycznymi murami obronnymi (warownymi lub obwarowaniami). Za potężnymi murami kryją się urokliwe uliczki, domy, wspaniałe kościoły, klasztory, muzea i pałace.

Pałac Sponza Jedną z najbardziej reprezentacyjnych budowli starówki jest gotycko - renesansowy Pałac Rektorów z XV w., czyli dawna siedziba władz Republiki Dubrownickiej, obecnie muzeum. Parter osłania kolumnada, pod którą latem można znaleźć wytchnienie w cieniu. Wewnętrzny dziedziniec, gdzie latem odbywają się koncerty, otaczają śliczne krużganki. W Pałacu Sponza mieścił się skarbiec republiki. Są tu cyprysy, palmy, krzewy laurowe, olbrzymie agawy, gaje oliwne, drzewa figowe i migdałowe. Łagodny klimat sprzyja uprawie wygrzanych w promieniach słońca winogron (winorośli), stąd liczne winnice. Wszystkimi odcieniami barw kwitną dzikie oleandry, roztaczając oszałamiający zapach.

# Kolumna Orlanda      

Na spotkanie najlepiej umówić się, tak jak zazwyczaj czynią mieszkańcy Dubrownika pod pietnastowieczną kolumną Orlanda. Z kolumny niegdyś powiewała flaga republiki. To tutaj koncentrowało się życie miasta, z tego miejsca ogłaszano manifesty i obwieszczenia. Kamienna kolumna z 1418 roku, z wyrzeźbionym wojownikiem - ratownikiem oblężonego miasta, to symbol wolnego miasta kupieckiego. Długość prawego przedramienia wojownika służyła jako wzorzec dawnej miary, t.z. łokieć. Za kolumną znajduje się barokowy kościół patrona Dubrownika św. Błażeja (Vlaha) z XVIII w., zbudowany na miejscu dawnej świątyni z XIV w.

Warto zwiedzić monumentalne mury obronne miasta, po których można obejść miasto. Mają one długość 1940 m. Zbudowane zostały w XII-XVII w., by chronić mieszkańców. Podczas zwiedzania miasta można się odświeżyć wodą z fontanny - studni Onufrego, czyli słynnego neapolitańczyka Onofrio di Giordano della Cava - budowniczego wodociągów Dubrownika. To rzekomo gwarantuje spełnienie każdego życzenia. Krany, z których wypływa woda, to usta kamiennych masek. Można też posłuchać koncertu na schodach, czy zwiedzić najstarszą aptekę znajdującą się na terenie gotyckiego klasztoru Franciszkanów, która datowana jest na 1317 r. Dziedziniec klasztoru został zaprojektowany jako ogród - mnisi uprawiali tu lecznicze zioła.

# Stradun    

Główną oś wolnej od ruchu samochodowego starówki stanowi tętniąca życiem 300 metrowa ulica Stradun (na zdjęciu u góry), ze sklepami, restauracjami, tawernami i kawiarniami. Będąc w Chorwacji, nie możesz nie skosztować tutejszej przepysznej kuchni, w której mieszają się wpływy włoskie, tureckie, greckie i bałkańskie. Smakowity posiłek najlepiej rozpocząć od kieliszka wyśmienitego chorwackiego wina.

Zubatac Warto skusić się na smażone kałamarnice zwane lignjami, delikatne białe płaty ryby zubatac, czy risotto z drobnych raczków skampi. Wieczorna atmosfera z palącymi się pochodniami na Pałacu Rektorów skupia tłumy. Zawsze też możemy zejść na brzeg morza posłuchać lekkiego plusku fal, spojrzeć na błyszczące w oddali światła.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści