www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Ogród Saski
  Plac Piłsudskiego  


Plac Piłsudskiego,
położony na przeciwko Ogrodu Saskiego, to jedno z najbardziej reprezentacyjnych miejsc stolicy, nie odbudowanych do tej pory. W części przylegającej do ogrodu planowana jest odbudowa Pałacu Saskiego.
Plac Piłsudskiego

Ogród Saski został założony w XVII w. przez króla Augusta II według projektu Naumanna i Poppelmanna - jako ogród królewski, przylegający do rezydencji monarszej-pałacu Morsztynów. Od swoich założycieli zwie się Ogrodem Saskim.

Początkowo wstęp do Ogrodu Saskiego był zastrzeżony tylko dla wytwornego towarzystwa, zajeżdżającego tu karetami w otoczeniu służby w liberii. Podczas uroczystego otwarcia wiosną 1727 roku, rozwarła się szeroko barokowa żelazna brama, by wpuścić pierwszych spacerowiczów. Od dawna brama ta nie istnieje, pamięć o niej pozostała tylko w nazwie osiedla mieszkaniowego "Za Żelazną Bramą" .

W 1816-1827 James Savage przekomponował go w duchu angielskiego parku krajobrazowego. Później wielokrotnie przekształcany pod względem kompozycyjnym, w niezmienionej postaci zachował tylko swą główną aleję wysadzaną wspaniałymi okazami lip i kasztanów o rozłożystych, cienistych koronach. Przez dwa stulecia odgrywał rolę wytwornego salonu letniego Warszawy.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści