www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Warszawa międzynarodowa
  Jazz na Starówce  

Dr Lonnie Smith i Allison Miller
Jazz na Starówce

W sobotnie letnie wieczory na rynku Starego Miasta koncertują artyści jazzowi z całego świata, w ramach plenerowego festiwalu Jazz na Starówce. Doskonała muzyka, gorąca publiczność oraz klimat rynku Starego Miasta, czynią te spotkania niezapomnianymi. Poniżej przedstawiam, słowami organizatorów, historię festiwalu oraz przybliżam sylwetkę Dr Lonnie Smitha.

# Historia festiwalu      

Jazz na Starówce, to jedyny tego typu festiwal w Polsce. Jedenaście lat temu spowodowaliśmy, że Warszawa wzorem europejskich metropolii ma własny, plenerowy, międzynarodowy festiwal jazzowy. Dziś to najpopularniejszy i największy - pod względem ilości publiczności festiwal jazzowy w Polsce. Każdy koncert gromadzi od czterech do pięciu tysięcy publiczności, co w przeliczeniu na jedną edycję festiwalu daje około 50 tysięcy słuchaczy.

Jazz na Starówce jest także jednym z najdłuższych festiwali jazzowych w Europie - trwa przez 2 miesiące, w każdą sobotę wakacyjną lipca i sierpnia. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.

Festiwal konsekwentnie promuje i prezentuje różnorodne nurty i style w jazzie. Gośćmi festiwalu jest plejada gwiazd polskich, europejskich i amerykańskich artystów.

# Dr Lonnie Smith      

Jazz na StarówceDr. Lonnie Smith jest uznawany w świecie za jednego z czołowych hammondzistów. Niekwestionowany mistrz organów Hammonda cieszy się także renomą znakomitego pianisty. Artysta stoi na czele sceny jazzowej od 1969 roku, kiedy został uznany jako topowy organista. Pierwsze miejsce na liście Jazz Top przez Down Beat Jazz Magazine. Na dowód jego zasług Amerykańskie Stowarzyszenie Dziennikarzy przyznało mu nagrodę hammondzisty 2002 i 2003 roku. Artysta pochodzi z muzycznej rodziny. Urodził się w Buffallo w stanie Nowy York.

Lonnie Smith jest wielką osobowością muzyczną, ale też sceniczną. Jego muzyka posiada niesamowitą, "kosmiczną" energię a jego "gra z wyobraźnią i smakiem" przyniosła mu uznanie wśród fanów, krytyków i artystów występując na scenach całego świata.

Dr Lonnie Smith występował na warszawskiej Starówce z Markiem Whitfieldem - światowej sławy gitarzystą jazzowym, należącym do najciekawszych gitarzystów współczesnego jazzu.

Wirtuozom towarzyszyła amerykańska perkusistka Allison Miller.

Informacje pochodzą ze strony festiwalu Jazz Na Starówce

~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści