www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Pałac Kultury i Nauki
  Choinka noworoczna  

Choinka noworoczna - 2006

Ta nietypowa konstrukcja, jedna z dwóch w Europie - druga, siostrzana choinka stoi w Lizbonie - wykonana została z elementów rusztowań PERI. Projekt opracowany został przez zespół specjalistów PERI Polska, kierowany przez dr. inż. Piotra Ignatowskiego.

Choinka ma wysokość 72 m, szerokość w podstawie 23 m i waży około 200 ton. Trwający 3 tygodnie montaż konstrukcji, wykonany został przez pracowników firmy Ramirent (polski RYNEK BUDOWLANY oddział) pod nadzorem specjalistów PERI Polska. Szczególnym wyzwaniem technicznym było zapewnienie stabilności i wytrzymałości konstrukcji, z uwzględnieniem warunków atmosferycznych występujących w Polsce w okresie zimowym. W szczególności dotyczy to parcia wiatru, opadów śniegu, oblodzenia lub szadzi śnieżnej.

Podstawowy moduł rusztowania użyty do budowy choinki ma wymiary 1,5 m x 1,5 m i wykonany został z rusztowania systemowego PERI UP Rosett oraz rur stalowych, złączy krzyżowych i obrotowych. Dolna część konstrukcji (do wysokości około 25 m) montowana była na miejscu lokalizacji, natomiast kolejne segmenty (o wysokości około 7 m każdy) były przygotowywane obok, na placu budowy i za pomocą dźwigu ustawiane na choince. Do montażu konstrukcji choinki zużyto ponad 25 tysięcy systemowych elementów rusztowań PERI. Na choince zainstalowano ponad 2 miliony żarówek, umieszczonych na specjalnych panelach oświetleniowych o ściśle określonym kształcie i ciężarze. Układ świetlny sterowany jest komputerowo z rozdzielni, znajdującej się w specjalnym kontenerze wewnątrz konstrukcji. Ciepło wytwarzane przez świecące żarówki stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed oblodzeniem choinki lub osadzaniem szadzi śnieżnej. Ma to istotny wpływ na zachowanie się konstrukcji w ekstremalnych warunkach pogodowych. Gigantyczna choinka, mieniąca się milionami świateł jest ważnym elementem promocji Warszawy, jako miasta nowoczesnego i otwartego na ciekawe inicjatywy. W pobliżu powstało lodowisko, gdzie odbywać się będą zimowe imprezy i festyny. Centralny punkt stolicy będzie więc nie tylko miejscem spotkań, ale także dużą atrakcją dla podróżnych i turystów odwiedzających miasto.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści