www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Ukraina Kraje śródziemnomorskie
  Moja pierwsza podróż zagraniczna  

Odessa - port

Odessa jest portowym miastem nad Morzem Czarnym. Dla mnie Odessa na zawsze pozostanie oknem na świat. Mając 16 lat, wypłynęłam z Odessy olbrzymim statkiem w pierwszą moją prawdziwą podróż zagraniczną, do państw leżących nad Morzem Śródziemnym. Tu gdzie obecnie w Odessie znajduje się port morski, w 1794 r. zostały położone podwaliny miasta. Początkowo miasto nosiło nazwę Hadżiibjejem.

Z Odessy w pamięci pozostały mi:

Odessa

Architektura miasta, gdzie widoczne są dawne style: gotyk, renesans, romański.

~:~Kolumnady Kolumnady z wielkich kiedyś bazarów Greckiego i Starego.

~:~Odessa _ opera

Teatr Opery i Baletu, który powstał w 1809 roku, później był spalony, a kolejny zbudowali Wenecjanie w latach 1884-1887 r.

~:~Odessa - schody Symbol miasta, liczące 192 stopnie, granitowe schody Patiomkina, prowadzące z Przymorskiego Skweru do morza. Schody zbudowano w 1841r.

~:~


- - -

Autor: Katarzyna Kemus


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści