www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Włochy Kraje śródziemnomorskie
  Plac Św. Marka  

Plac Św. Marka
Plac Św. Marka

Plac Św. Marka, uważany za jeden z najpiękniejszych placów świata. Powstał na obszarze dawnego sadu przy klasztorze Św. Zachariasza. To tu niezwykle uroczyście obchodzono w czasach Republiki święto Wniebowstąpienia tradycyjnie połączone z ceremonią "Zaślubin z morzem". Tradycja ta sięga roku tysięcznego, kiedy doża P. Orselo II wypłynął na zwycięski podbój miast Istrii i Dalmacji, dając początek weneckiemu panowaniu nad Adriatykiem.

Umysł Bazylika Św. Marka    

Bazylika Sw. Marka

Bazylika Sw. Marka Bazylika Św. Marka - najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji. Arcydzieło architektury późno bizantyńskiej, romańskiej i gotyckiej. Doskonała w harmonii architektura świątyni i wnętrza, sprawia, że kościół Św. Marka jest dziełem jedynym w swoim rodzaju w Europie łacińskiej. Formy budowli wzorowane były na kościele Dwunastu Apostołów, wzniesionym w VI w. w Konstantynopolu przez cesarza Justyniana.
Jednakże największą sławę przyniosły Bazylice mozaiki na złotym tle na powierzchni 4200 m. kw. Najstarsze powstały w IX w., większość została wykonana w XII i XIII.

Umysł Pałac Dożów      

Pałac Dożów

Pałac Dożów - wspaniała siedziba dożów i najwyższych organów władzy Republiki. Najwybitniejsze dzieło gotyku weneckiego, o przepięknej architekturze, finezyjnej dekoracji zewnętrznej i harmonii barw materiałów użytych do budowy, pozostających w zgodzie z otaczającym kolorytem i atmosferą laguny.

Wenecja

Autor: Katarzyna Kemus


Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści