www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Szwecja
  Kupcy  

Korona z okresu Wikingów

Wizerunek Wikingów jako brutalnych najeźdźców przetrwał do dziś, choć byli także wspaniałymi odkrywcami i kupcami, wiążącymi w ogromną sieć handlową całą północną Europę, aż do Morza Śródziemnego. Wprowadzili tradycję wymiany towarów oraz handlu na duże odległości, dzięki czemu można było nabyć rzeczy wcześniej niedostępne. Mieli kontakty na rozległych obszarach.

Umysł Dalekie wyprawy      

Docierali nawet Dnieprem i Wołgą nad Morze Czarne i Kaspijskie. Zachwyceni bogactwem legendarnego Bizancjum, podejmowali dalekie wyprawy morskie do najdalszych, niedostępnych wówczas zakątków świata. Ich kolonie powstawały na obszarach rozciągających się przez północny Atlantyk po Grenlandię i Amerykę.

Umysł Zyski      

Zdobycze Wikingów

Handel z arabskim Kalifatem Bagdadu i bizantyjskimi kupcami przynosił im wielkie zyski. Handlowali m.i.:

Pieniądze nosili w pasach. Przed wyruszeniem na rozbój, na łupiesko - handlowe wyprawy prosili bogów o powodzenie. W ich ojczyźnie ich czyny dokonane za granicą sławiono na kamieniach runicznych, w poezji i w sagach. Niektórzy osiedlali się za granicą.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści