www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Szwecja
  Sukcesy militarne  

Wąż

Dobre statki żaglowe, dobre ich wykorzystanie i duża ruchliwość, ułatwiająca znajomość otaczającego ich życia, przyczyniły się do sukcesu militarnego Wikingów. Atakowali głównie z zaskoczenia. Poszukiwali przygód i wzmacniali wiarę we własne siły. Ryzykowali życie. To była ich forma egzystencji.

Wygrywali dzięki dobrej organizacji, wyćwiczonej sprawności żeglarskiej i wojennej oraz zwrotności swoich statków. Była to łatwa droga do bogacenia się. Sława i łupy stanowiły istotny motyw działania.

Umysł Wielcy Żeglarze      

Osiągnęli mistrzostwo w budowie okrętów oraz w sztuce nawigacji. Łodzie - statki, czyli dobre środki transportu stanowiły warunek techniczny wymiany handlowej wikingów.

Łodzie ich miały z obydwu stron dzioby i podobnie jak w łodziach rzecznych kierunek żeglugi można było zmieniać o 180 stopni. To dawało im przewagę nad przeciwnikami.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści