www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Szwecja Szwecja
  Birka  

Birka
Birka

Miasto Birka w IX i X w. było głównym północnoeuropejskim centrum handlowym i ośrodkiem pośrednictwa Wschodu z Zachodem. Miasto położone na małej wyspie Bjork jeziora Malaren oddalone 30 km od Sztokholmu, było największym miastem Szwecji.

Położenie miasta, tak charakterystyczne dla epoki wikingów na wyspie jeziora, zabezpieczało przed nagłym napadem wrogów. W okresie zimowym zamarznięta tafla, sprzyjała transportowi i komunikacji saniami.

Umysł Archeologiczne ślady Birki      

Część miasta została odkopana w końcu XIX wieku. Archeologiczne ślady mówią o zwartej zabudowie, otoczonej pasmami wałów z palisadą. Odkopane przedmioty świadczą o wielorakich powiązaniach międzynarodowych i zamożności mieszkańców wyspy.

Około roku 975 mieszkańcy Birki wyginęli i czas zatarł ślady tego interesującego miasta, które nigdy nie zostało odbudowane. Po upadku Birki wiodącą rolę w tym regionie przyjęła miejscowość Sigtuna, położona nieco na północ od Birki.


Szwecja

Autor: Katarzyna Kemus

Szwecja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści