www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Wilanów
  Ogród  

Ogród w Wilanowie

Ogród to prawdziwa ozdoba królewskiej rezydencji. Jego poszczególne części uległy zróżnicowaniu na przestrzeni trzech stuleci. Po wschodniej stronie, za pałacem utworzony został dwupoziomowy ogród barokowy, schodzący w dół w stronę jeziora. Ogród ozdabiają postacie mitologiczne, wazy, fontanny. Mur ozdobiony wodozdrojami z rzeźbioną balustradą rozdziela dwa poziomy ogrodu, schody usytuowane na głównej osi założenia ogrodowego łączą te poziomy. Ten barokowy francusko-włoski rozległy ogród, został zrekonstruowany po wojnie.

~:~

Ogród w Wilanowie Geometryczny ogród zdobią kamienne rzeźby przedstawiające bogów olimpijskich, umieszczone w prześwitach wysokopiennych szpalerów grabowych, tworzących ścianę. Świetliste plamy białych posągów kontrastują z gęstymi szpalerami zieleni.
Fontanna w Wilanowie Do południowego skrzydła pałacu przylega neorenesansowy ogród różany z charakterystyczną fontanną. Wystrój ogrodu dopełniają rozsiane liczne rzeźby stylizowane na czasy antyku.
Chińska altanka Wzdłuż jeziora wilanowskiego z jednej strony, a strzyżoną ścianą szpaleru grabowego z drugiej, biegnie promenada ozdobiona posągami Herkulesów. Po bokach, na północ i południe rozciągają się malownicze parki z XVIII i XIX w. z budowlami dekoracyjnymi. Most Rzymski, Pompownia czy urokliwie wkomponowana w zieleń Chińska Altana (XIX w.) będąca ozdobą położonego na północ od pałacu angielskiego parku krajobrazowego.


Autor: Katarzyna Kemus

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści