www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Kosmos
   Merkury   

Merkury

Powierzchnia Merkurego przypomina powierzchnię Księżyca. Tworzą ja rozległe równiny i liczne kratery, powstałe w wyniku uderzenia asteroidy lub komety. Kratery na Merkurym przypominają swym wyglądem krater uderzeniowy w Arizonie. Tak ukształtowana powierzchnia wskazuje na brak aktywności geologicznej przez miliardy lat.
Wokół Merkurego nie ma atmosfery, która częściowo chroni planety przed uderzeniami obiektów z kosmosu. Brak atmosfery, działającej jak szkło w szklarni, powoduje że temperatura na Merkurym waha się od -80 stopni Celsjusza do 427 stopni Celsjusza.
Dzień na Merkurym stanowi 2/3 merkuriańskiego roku i trwa 58 dni i 15 godzin.
Merkury ma płynne, żelazne jądro, które zajmuje 60% objętości planety. Jadro na zasadzie pracy dynama, generuje pole magnetyczne wokół planety.


~:~Autor: Krzysztof Drupka

Kosmos

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści