www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Kosmos
   Komety   

Kometa

Od zarania dziejów komety pojawiały się i szybko znikały na niebie. Intrygowało to i przerażało ludzi. Obawy te mają pewne uzasadnienie, ponieważ na Ziemi istnieje ponad 200 kraterów powstałych po uderzeniu komet lub asteroid.

Komety docierające do Ziemi dostarczały najbardziej potrzebnych związków organicznych oraz wody. Kto wie, czy kometom nie zawdzięczamy życia na Ziemi.

Komety powstały z ogromnej kulistej chmury krążącej na obrzeżach Układu Słonecznego. Są materią, która pozostała po utworzeniu się Układu Słonecznego. Zbudowane są z węgla, wodoru i zamarzniętej wody. Przypominają ogromne, brudne kule śnieżne z kamieniami, o koegzystencji bezy. Są stale aktywne i wyrzucają z siebie pył i gaz, słowem stale dymią. Zbliżając się do Słońca parują, stąd ich bardzo długi warkocz. Gazowy warkocz komety powstaje w wyniku oddziaływania wiatru słonecznego.

Jowisz jest naszym największym obrońcą przed zbliżającymi się do Ziemi kometami.
Uczeni wnikliwie zajmują się budową komet, ponieważ zawierają w sobie najbardziej pierwotne substancje wszechświata.


~:~Autor: Krzysztof Drupka

Kosmos

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści