www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Kosmos
   Kosmiczne narodziny   

Kosmiczne zderzenia

W wyniku potężnych kataklizmów Wszechświat stale tworzy nowe obiekty. Nasz Księżyc powstał w wyniku potężnego uderzenia Tei w Ziemię. Został ukształtowany, pod wpływem sił grawitacji, z kosmicznych kamieni, będących rezultatem tego wybuchu. Wielkie wyrwy w Ziemi, jak krater w Arizonie, są wynikiem uderzeń potężnych asteroidów.

Dinozaury żyły na Ziemi 100 - 125 milionów lat. 65 milionów lat temu asteroida, o średnicy 10 km, ważąca bilion ton i pędząca z szybkością 64.000 km/h uderzyła w Ziemię. W momencie wybuchu, który nastąpił po uderzeniu, skała zamieniła się w parę. Powstała fala uderzeniowa o temperaturze Słońca. Prędkość fali wynosiła 9 km/s. Rozżarzone do czerwoności odłamki asteroidy otoczyły znaczny obszar Ziemi i spadły w postaci gorącego deszczu. Asteroida częścią swojej powierzchni uderzyła w wodę. Powstało megatsunami o wysokości fali przekraczającej 90 m. Efektem uderzenia było globalne trzęsienie Ziemi. Uderzenie asteroidy było również przyczyną zmiany klimatu. Przez kilkaset lat na Ziemi panowała zima. Klimat ustabilizował się dopiero po około 1000 lat.

W wyniku tej kolizji wyginęło 75% życia na Ziemi, w tym dinozaury. Przetrwały niewielkie, żyjące pod ziemią, ssaki oraz ptaki, które zakopują jaja w ziemi. Wyginięcie dinozaurów umożliwiło życie większym ssakom. Kto wie czy opisany kataklizm nie umożliwił życia ludziom na Ziemi.


~:~Autor: Krzysztof Drupka

Kosmos

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści