www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Gruzja Gruzja
  Toasty  

Stół biesiadny Gruzja to także wspaniałe wesele dla ponad 300 osób. Gdzie każdy przychodzący na wejściu odnotowywał wartość darów, które przekazywał młodym, po to, aby w przyszłości, będąc z rewizytą na podobnej uroczystości, nie popełniono błędu podarowując prezent o mniejszej wartości (droższy mile widziany). Tych ponad 300 elegancko ubranych gości zmieściło się w wynajętych od wojska ogromnych, połączonych na tę okazję namiotach.

Róg do picia toastów Tradycją gruzińską jest, że wesele prowadzi zasłużony w jakiś sposób członek rodu, który posiada sztukę wygłaszania toastów oraz sztukę ich picia. Tak, to jest wyczyn (nawet dla Polaka), gdyż trzeba te toasty wypić do dna, a pije się z dużych bawolich rogów, których nie można postawić na stole, chyba że na płasko już pustych.

A wesele trwa 3-dni. Tomada musi to tak zrobić (ja nie wiem jak oni to robią), żeby wytrzymać te trzy dni i się nie upić. Wtedy w nagrodę za dobrze poprowadzone wesele dostaje łeb prosiaka pieczonego. Toast wznosi się według tradycyjnej kolejności. Ogromny szacunek oddaje się rodzicom, dziadkom, przyjaciołom, krewnym i znajomym pary młodej, a także jak gdyby podsumowywuje się ich dotychczasowe życie, podkreślając osiągnięcia i zalety. Te tosty są głęboko przemyślane, przepełnione mądrością życia, czasami w formie anegdoty. Nie zawsze są krótkie, mimo, że podczas wznoszenia toastu goście stoją.

Słynne są gruzińskie wina i koniaki. Np. białe Cynyndali, czerwone Mukuzani. Ja często jadłam chaczapuri - płaski chlebek na gorąco z serem w środku, zupę charczo z baraniny i z ryżem, sociwi z indyka w sosie orzechowym na zimno i przepyszne bakłażany z orzechami włoskimi. W jadłospisie można znaleźć gruzińskie uszka chinkali, lobio (fasolę), czachochbili czyli kurczak w sosie pomidorowym i cebulowym, czy szaszłyk z sosem tkemali. Niezapomniany był również smak zielonej wody tarchun i podobnej do naszych kiszonych ogórków, specjalnie ukiszonej trawy. Każde danie zaprawione jest aromatycznymi przyprawami korzennymi i ziołami. Dania te smakują w restauracji, lecz nieporównywalnie lepiej w wydaniu domowym.


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści