www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Gruzja Gruzja
  Filozofia toastu  

Buat Okudżawa Bułat Okudżawa pisarz, poeta, prozaik i pieśniarz. Nauczyciel w wiejskiej szkole. Ukończył wydział filologiczny uniwersytetu w Tbilisi. Był synem Ormianki i Gruzina. B. Okudżawa jest autorem pięknej i znanej pieśni gruzińskiej, której pierwszą zwrotkę cytuję poniżej.

Pieśń Gruzińska
Spulchnię ziemię na zboczu i pestkę winogron w niej złożę,
A gdy winnym owocem gronowca obrodzi mi wić,
Zwołam wiernych przyjaciół
I serce przed nimi otworzę...
Bo doprawdy - czyż warto inaczej na ziemi tej żyć?

Tancerka gruzińska

~:~

Poniżej fragment wywiadu z Dato Turashvili przeprowadzonego przez
Dianę Zadurę.

Narodowy instrument Gruzinów Gruzini wszędzie śpiewają. Co do toastów - to ma źródło w historii, bo Gruzja wiele razy była okupowana, i gruziński stół i toasty były pewnym rozwiązaniem dla nas. Dla cudzoziemca to może wydawać się dziwne, ale przy stole Gruzini mówią w toastach swoje marzenia o Gruzji, bo wiedzą że te marzenia są dalekie od realnej sytuacji, w toastach wyrażają swoje życzenia.

Jest dużo różnych toastów, również osobiste skierowane do kogoś kto siedzi przy stole i wtedy mówi się o nim fantastyczne rzeczy, że jest mądry itd. Dla mnie to jest czasem śmieszne, bo nie lubię być adresatem toastu, gdy ktoś w twojej obecności mówi o tobie same dobre rzeczy. Ale zrozumiałem co to znaczy: oni mówią nie o tej osobie, ale o tym jaki on sam chciałby być, jego marzenie o sobie, to bardzo piękne i mądre... I wszystkie inne toasty: o wspaniałej Gruzji itd. to mówienie marzeń, których nie mogą zrealizować. Bo gruziński stół jest jedynym miejscem gdzie możesz zobaczyć kraj takim jakbyś chciał - myślę że to jest fenomen gruzińskiego stołu. Myślę że to wynika z naszej trudnej historii, z przeszłości.


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści