www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Gruzja Gruzja
  Sukhumi  

Sukhumi Sukhumi - tu mieszkałam w domku na górze u zaprzyjaźnionej rodziny. Miasto z trzech stron otoczone jest górami, pokrytymi bujną podzwrotnikową roślinnością. Miasto - ogród. Ulice obsadzone są oleandrami, laurami kamforowymi, cedrami, eukaliptusami i palmami. Na klombach rosną róże i kamelie.

Gagra Sukhumi to miasto portowe, jedno z najstarszych na świecie. Tam gdzie dziś są falochrony portu, w VI-I w. p.n.e. powstała kolona grecka Dioskurias. Według legendy założyli ją Kastor i Polluks towarzyszący Jazonowi w wyprawie po złote runo. Był tu duży ośrodek handlowy. Według kronikarzy greckich zbierali się tu kupcy z ponad stu narodowości. W II w. p.n.e. w Dioskurias bito własną monetę. W początkach nowej ery Rzymianie wznieśli tu twierdzę Sebastopolis. Znajdują się tu ruiny twierdzy Sebastopolis z II w., twierdza Bagrata, ogród botaniczny, pierwszy na Kaukazie założony w 1840 r., z roślinnością podzwrotnikową oraz rezerwat małp, powstały w 1937 r. W ogrodzie botanicznym na szczególną uwagę zasługują lotosy, maki wodne oraz lilie Victoria Regia o liściach do 2 m średnicy, wytrzymujących obciążenie 50 kg. W oranżerii znajduje się wielka kolekcja kaktusów z "Królową Nocy", ogromnym kaktusem kwitnącym tylko przez jedną noc w roku.

Z Suchumskiej Góry roztacza się piękny widok na zatokę z długim cyplem i bielejące w oddali śniegiem pokryte szczyty Kaukazu.


~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści