www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Węgry Węgry
  Budapeszt  

Budapeszt - parlament

Budapeszt powstał w 1873 r., z połączenia dwóch bliźniaczych miast Budy i Pesztu. Historia zasiedlenia tych miast sięga drugiego tysiąclecia p.n.e., a nawet jeszcze wcześniej. Atrakcją Budapesztu są liczne zabytki: zamek królewski z XIII w., gotycki kościół Św. Macieja, w którym została koronowana na królową Węgier cesarzowa Sisi, żona austriackiego cesarza Franciszka Józefa, turecka łaźnia z XVI w., budynek parlamentu i wiele innych.

Warto przejechać się zabytkową żółtą linią metra, która ma ponad 100 lat, zapuścić się w podziemny labirynt, pod Zamkiem Królewskim by napić się wina z tamtejszego źródełka, warto odwiedzić potureckie łaźnie, z których ponoć korzystał sam Casanova, aby odnowić swe siły witalne.

Na początku naszego stulecia rozwój kulturalny Budapesztu był zbliżony do Wiednia. Podobnie jak w Wiedniu, w architekturze Budapesztu widać ślady rządów Habsburgów. To w Budapeszcie na placach i w kawiarniach do dzisiaj zachował się ów nieco sfatygowany, staroświecki urok i wdzięk.

Wspaniale wygląda eklektyczne centrum, promieniście rozchodzące się aleje, potężne budowle i majestatyczne, budapeszteńskie mosty, ze słynnym mostem łańcuchowym, gdzie w dzień św. Stefana odbywa się pokaz sztucznych ogni. Most łańcuchowy stanowił pierwsze połączenie Budy z Pesztem. Wzgórza prawobrzeżnej części miasta (Buda) wznoszą się stromo nad równinną częścią lewobrzeżną (Peszt).


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści