www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Węgry Węgry
  Królestwo papryki  

Węgierska papryka
Węgierska papryka

Umysł Barszczyk po węgiersku    

Kiedyś, będąc za granicą podczas Świąt Bożego Narodzenia, spędzałam Wigilię w międzynarodowym towarzystwie. Podjęłam się przygotowania tradycyjnego polskiego wigilijnego barszczyku z uszkami. Uszka wszyscy szybko zjedli, zostawiając zupę i chrząkając głośno. Zaniepokojona pomyślałam, że może dla wielu osób barszcz z buraków jest zbyt egzotyczny. Sama spróbowałam i skrzywiłam się od nadmiernej ilości omyłkowo wsypanego pieprzu. Nagle zauważyłam, że jeden kolega, właśnie z Węgier, zjadł wszystko zachwalając głośno, że dawno nie jadł tak pysznej zupy. Nawet poprosił o dokładkę. Pomyłkowo wyszła zupa "po węgiersku", nie do zjedzenia dla innych, za to bardzo smaczna dla kolegi z Węgier, który poprosił mnie nawet o jej przepis.

Umysł Szeged      

Szeged

Szeged dawniej - Segedyn to urokliwe, kosmopolityczne miasto uniwersyteckie, leżące na południu Węgier, nad rzeką Cisą. Miasto przeżywało okres rozkwitu po roku 1225, gdy uzyskało królewski przywilej handlu solą. Do dziś został zachowany romantyczny charakter Starówki, gdzie godzinami można siedzieć w nastrojowych kawiarenkach, zamawiać kawę z wodą mineralną, Egri Bikaver czy pyszne naleśniki. Moje ulubione jedzenie na Węgrzech to właśnie naleśniki z gundel palacsinta na czele (to te, z nadzieniem orzechowo -czekoladowym, a nie z papryką), które przed podaniem polewa się kapką alkoholu, podpala i podaje przez moment płonące. Jednak moi znajomi zajadają się jajecznicą na wcześniej obsmażonej, doprawionej czosnkiem, czerwonej papryce. Ten prosty w wykonaniu przepis dostałam kiedyś od mamy mojej węgierskiej koleżanki i sprawdza się jako smaczne danie "na szybko".

Okolice Szegedu to królestwo papryki. Papryka to roślina pieprzowca, przywieziona do Europy z Ameryki Środkowej na przełomie XV i XVI wieku, nazywana czerwonym złotem. Na Węgrzech zaczęto uprawiać paprykę po okupacji Tureckiej. Nawet w zupie rybnej po węgiersku znajdziemy paprykę. Gdy brakuje świeżej papryki, a tęsknimy za jej smakiem to możemy użyć Piros Arany czyli pasty paprykowej w tubce. Muzeum Papryki znajduje się w mieście Kalocsa. W 1881 roku w Segedynie, Janos Kotanyi założył młyn papryki. Obecnie firma Kotanyi jest znanym europejskim producentem przypraw. Sama często używam do potraw rybnych pieprz cytrynowy z tej firmy.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści