www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Kambodża Kambodża
  Zaginione miasto  

Kambodża - Angkor Wat

Zaginione miasto Ankor znalazło się w centrum zainteresowania, kiedy to w 1858 r., 32-letni francuski przyrodnik Henri Mouhot zapuścił się w nieprzebytą dżunglę, by szukać nieznanych gatunków owadów, a natknął się na pozostałości starej cywilizacji, a następnie opublikował relacje ze swych podróży. Wkrótce grupa utalentowanych archeologów, naukowców oraz filologów z Francji rozpoczęła mozolną pracę usuwania dżungli zarastającej zabytkowy kompleks.

# Mitologia      

Na świątynnych płaskorzeźbach widać często w Azji spotykane łączenie w jedną całość elementów różnych religii. Elementy zaczerpnięte z mitologi khmerskiej występują tu wraz z tematyką staroindyjskich poematów: "Ramajany" i "Mahabharaty".

Mitologia khmerska przesiąknięta była kosmologicznym dualizmem, odwieczną rywalizacją gór i morza, istot skrzydlatych i stworzeń wodnych. Z mocarstwa Funanu królowie Khmerscy przejęli kult świętej góry (piramida, linga) i księżniczki - dziewięciogłowej kobry naga.


Tajlandia


Autor: Arkadiusz Więckiewicz

Kambodża

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści