www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chiny Żółta Rzeka
  Cywilizacja chińska  

Chiny :: Lintong - Terakotowa Armia

Pierwsze zabytki pisma chińskiego, wykonane na żółwich skorupach i kościach zwierząt, zostały odkryte w miejscowości Anjang. Pochodzą one z 1766 p.n.e.

Pierwsze pismo chińskie Autentyczne źródła pisane potwierdzają istnienie w tym czasie, na północ od Rzeki Żółtej, dynastii Szang-In (1766-1122 p.n.e.). Tą zdumiewająco bogatą kulturą wyróżniała wysoko rozwinięta forma pisma, ceramika formowana na kole garncarskim czy rzeźba w nefrycie. W sztuce odlewania brązów dynastia Szang osiągnęła poziom, któremu nigdy później nie dorównano.

Z fragmentarycznej dokumentacji archeologiczno -historycznej można wnioskować, że dynastię Szang-In poprzedziła, w epoce neolitu, dynastia Hia (2205-1767 p.n.e.), która jako jedyna z dynastii chińskich do władzy doszła bez walki.

Wczesna tradycja odzwierciedlana w mitach i legendach przekazuje nam czasy pięciu mitycznych cesarzy - herosów takich jak Jao (2356-2256 p.n.e.), czy Szun (2255-2206) p.n.e. Są oni często przedstawiani w sztuce.

Autor: Katarzyna Kemus

Yin i Yang

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści