www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chiny Żółta Rzeka
  Legendy  

Chiny :: Lintong - Terakotowa Armia

Cesarze - herosi byli czczeni w świątyniach jako bóstwa. Pierwszy Cesarz z dynastii Qin w roku 219 p.n.e., po ustanowieniu zjednoczonego cesarstwa, składał ofiarę jednocześnie dwóm mitycznym cesarzom - bóstwom, Żółtemu Cesarzowi oraz Płomiennym Cesarzom.

W roku 201 p.n.e. kult boga wojny ustanowiono w ówczesnej stolicy Chin, mieście Cz'ang-an ( obecnie Xi'an ), położonym w dzisiejszej prowincji Shaanxi.

# Skrzydlaty smok      

Chiny :: Lintong - Terakotowa Armia

Legendy ukazują, że Płomienny Cesarz, czyli bóg ognia i wojny, był zależny od Żółtego Cesarza, który był jego bratem. Obaj walczyli ze sobą o władzę. Była to wielka wojna bóstw wyższego i niższego rzędu, w której Żółtemu Cesarzowi pomagał Skrzydlaty Smok: Ing-lung. Żółty Cesarz zwyciężył. Ta wojna nie zmieniła obrazu już ukształtowanego świata, chociaż podobno zostało przerwane połączenie pomiędzy niebem a ziemią, tak że nie można było więcej ani wchodzić, ani schodzić.
Autor: Katarzyna Kemus

Yin i Yang

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści