www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Niemcy Niemcy
  Berlin  

Berlin

~:~

Festiwal Filmowy w BerlinieBerlin jest największym miastem Niemiec. Zajmuje powierzchnię 889 km. kw. Tu odbywa się drugi co do wielkości po Cannes festiwal filmowy na świecie. Co rocznie 16 tysięcy widzów przyjeżdża na Berlinale, podczas którego wyświetlanych jest ponad 300 filmów. Werdykty jurorów tego festiwalu wyznaczają trendy w europejskim kinie.

Umysł Brama      

Znajdująca się w samym centrum miasta Brama Brandenburska, przypominająca propyleje ateńskie, została odsłonięta w 1791 roku. Do niedawna stanowiła symboliczne wrota oddzielające Berlin Wschodni od Zachodniego. Mur Berliński został zbudowany w 1961 roku.

Umysł Alexanderplatz      

Główny plac dawnego Berlina Alexanderplatz został tak nazwany na cześć cara Rosji Aleksandra. Nad zabytkowym centrum Berlina, góruje 365-metrowa Wieża Telewizyjna, wzniesiona w 1969 r. W dolnej połowie stalowej kuli, na wysokości 203 m., znajduje się platforma widokowa. Nad nią Tele Cafe. W ciągu godziny wykonuje dwa obroty wokół swej osi.

Umysł Uniwersytet Humboldta      

Aleksander Humboldt

Berliński najstarszy Uniwersytet im. Humboldta, wydał 27 noblistów. Wśród osób które na nim studiowały i pracowały znajduje się Albert Einstein i bracia Grimm. Albert Einstein mieszkał i pracował w Berlinie w latach 1914-1933. Właśnie w tym czasie opublikował ogólną teorię względności i rozwinął kwantową teorię promieniowania.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Niemcy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści