www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Niemcy Niemcy
  Gęsiareczka  

Gąsioreczka

Tak jak w większości niemieckich miast w centrum Getyngi znajdują się dzielnice handlowe ze strefami wyłącznie dla pieszych. Na uwagę zasługuje gotycki, XIV - wieczny kościół św. Jana czy Stary Ratusz z piaskowca (1369-1443).

Na placu przed ratuszem znajduje się fontanna z 1901 roku, przedstawiająca "Gęsiareczkę". Obyczaj uniwersytecki każe po uzyskaniu tytułu magistra, czy obronie pracy doktorskiej, wdrapać się na fontannę i ucałować pannę z brązu. Gęsiareczkę ucałowało już tak wielu absolwentów miejscowej uczelni, że jak mówią, jest ona najczęściej całowaną dziewczyną na świecie.

Umysł Mitfahrzentrale      

Do Getyngi przyjechałam z Hamburga, korzystając z banku wolnych miejsc w samochodach z pasażerami (Mitfahrzentrale). Takie banki za niewielką opłatą kontaktują kierowców, spisując ich adres i numer rejestracyjny samochodu, z chętnymi podróżnymi. Jest to bardzo korzystna, pod względem finansowym, forma podróży.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Niemcy

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści