www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Wielka Brytania Londyn
  Wyspiarze  

Wielka Brytania

W skład Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej wchodzą cztery kraje, położone na wyspach: Anglia, Walia, Szkocja i Irlandia Północna. Wielką Brytanię oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, Morza Północnego, Morza Irlandzkiego i kanału La Manche. Z każdego miejsca jest blisko do morza.

W 1994 roku otwarto tunel pod kanałem La Manche, który połączył linią kolejową Londyn z Paryżem. Można powiedzieć, że Wielka Brytania zatraciła w ten sposób swój wyspiarski charakter.

W 1999 r. Szkocja i Walia zyskały własne parlamenty narodowe.

Umysł Handel      

W Anglii handel jest bardzo rozwinięty. Anglia eksportuje dużo artykułów spożywczych, napoje, farmaceutyki, tkaniny i maszyny oraz usługi finansowe i telekomunikacyjne.

Ponad połowę powierzchni kraju stanowią ziemie uprawne. Uprawa zbóż i warzyw ma znaczny udział w rynku krajowym i eksporcie.
Setki milionów ludzi na świecie mówi dziś po angielsku.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Londyn

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści