www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Wielka Brytania Londyn
  British Museum  

British Museum

Przy Great Russell Street wznosi się British Museum, gmach zbudowany na wzór Erechtejonu w Atenach. Muzeum powstało w 1753 r. ze spadków trzech wybitnych osób: kolekcjonera starodruków, zbieracza starożytności, monet i książek oraz daru króla Jerzego II , który przekazał muzeum swą bibliotekę.

Początkowo do muzeum wpuszczano po 10 osób. Wydawcy mieli obowiązek przekazywania do muzeum każdą nowo wydrukowaną książkę. W latach 1823-1852 wzniesiono obecny gmach muzeum, który wraz z dołączonym Muzeum Archeologicznym i Etnologicznym oraz Biblioteką Narodową, liczącą 9 milionów książek, stanowi jeden z największych kompleksów muzealnych świata.

Znajdują się tu skarby Babilonu, Troi, Rzymu, Aten, Egiptu, Krety i średniowiecznej Europy. Wśród zbiorów znajduję się tu m.i. słynny bazaltowy kamień z Rosetty, dzięki któremu udało się odczytać egipskie hieroglify, posąg Demeter z Knidos 330 r. p.n.e., Kariatyda ze świątyni Erechtejon na Akropolu, posąg Apollina z r. 460 p.n.e., płaskorzeźby ze scenami z polowania na lwy Asurbanipala (668-630 p.n.e.), płaskorzeźby z pałacu w Niniwie, stolicy Asyrii, rzeźby perskie z Persepolis, większość rzeźb i fragmentów budowli z grobowca Mauzolosa w Hallikarnasie w Azji Mniejszej (335 p.n.e.), rzeźbione kolumny z wielkiej świątyni Diany (Artemidy) w Efezie (356 p.n.e.), "Codex Sinaiticus"' grecki rękopis Biblii z IV wieku, "Codex Alexandrius" z V wieku, rękopisy Szekspira (z 1623 r.), Dickensa, Leonarda da Vinci.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Londyn

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści