www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż I
  Luwr  

W Paryżu jest 20 dzielnic i każda z nich charakteryzuje się własną indywidualnością, odrębną tradycją i stylem. W "jedynce" spotyka się tłumy turystów na dziedzińcu chętne zwiedzać Luwr. Luwr to największe muzeum świata o powierzchni 50.000 metrów kwadratowych. W jego zbiorach znajduje się ponad 400 tyś. eksponatów: dzieł światowego malarstwa, rzeźby, sztuki złotniczej i użytkowej.
W roku 2006 odwiedziła to najsłynniejsze muzeum Francji rekordowa liczba zwiedzających, ponad 8 milionów. Dzięki temu Luwr utrzymuje się na pozycji najczęściej odwiedzanego muzeum świata.
Luwr

Muzeum otwarto dla publiczności w 1793 roku, podczas rewolucji. Wtedy to arcydzieła sztuki, będące własnością królewskich rodów, stały się dostępne dla wszystkich. To jedno z najstarszych muzeów świata było w swej historii fortecą (nazwa Luwr wywodzi się od normańskiego lower oznaczającego zamek, fortecę), więzieniem, pałacem królów Francji, siedzibą administracji, akademią, pracownią artystyczną i wreszcie galerią sztuki.

Umysł Szklana piramida      

Nowe wejście do Luwru prowadzi przez szklaną piramidę na dziedzińcu. Jest to dzieło amerykańskiego architekta, pochodzenia chińskiego Ieoh Ming Pei. Szklana piramida wzniesiona z inicjatywy prezydenta Francois Mitteranda, otwarta w 1989 r., pozwala na zaoszczędzenie nawet dwóch kilometrów wędrówki pomiędzy częściami Luwru.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści