www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż I
  Goście w Paryżu  

Montparnasse - księgarnia Shakespeare&Co
Montparnasse - księgarnia Shakespeare&Co

Gershwin tutaj komponował swojego "Amerykanina w Paryżu". Gertruda Stein mieszkała w Paryżu od roku 1904, około 20 lat. Prawie każdy Amerykanin po przyjeździe składał jej wizytę. Pierwsze spotkanie Scotta Fitzgeralda z Hemingwayem nastąpiło w barze Dingo przy ulicy Delambre. Pracownia Ezry Pounda czy księgarnia Shakespeare&Co. Sylvii Beach to były miejsca przyciągające kompozytorów, artystów i literatów. James Joyce, Irlandczyk z pochodzenia, jadł obiady w restauracji Lavenue. Jego "Ulisses" został wydany dzięki staraniom Sylvii Beach. Do dzisiaj w księgarni przy rue de la Bucherie 37 znajdują się wraz z autografami autorów, pierwsze wydania: Joyce'a, Grahama Greena czy Henry'ego Millera.

Umysł Anais i Miller      
W latach 20-ych XX wieku, aby wyzwolić się od amerykańskiego purytanizmu, przybyła do Paryża filigranowa pół Hiszpanka, pół Francuska Anais Nin, autorka śmiałych i bulwersujących wiele środowisk pamiętników spreparowanych dla świata i tych prawdziwych. Była związana m.i. Henrym Millerem. W Paryżu odnalazła się w środowisku bohemy Lewego Brzegu.
W Paryżu powstały dwa dzieła Henry Millera Zwrotnik Raka 1931r. i Zwrotnik Koziorożca 1939 r., które ukazały się najpierw w Paryżu, a dopiero później po drugiej stronie Atlantyku.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści