www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Francja Paryż I
  Montmartre  

Dzielnicą artystów i nocnego życia w Paryżu jest Montmartre. Montmartre to malownicze wapienne wzgórze, zwieńczone rzymsko-bizantyjską świątynią, które stanowi najwyższy punkt terenowy Paryża. Na obrazie poniżej widzimy Bulwar Montmartre, namalowany przez Camilla Pissarro.
Camille Pissarro - Bulwar Montmartre

Najpierw pojawili się tu Druidzi, potem Rzymianie wybudowali tu dwie świątynie ku czci Merkurego i Marsa, a Ludwik Wielki postawił tu opactwo. Wioska Montmartre, z kaplicą w centralnym punkcie powstała w VI w.

Umysł Klimaty Montmartre      

W pierwszych latach XX w. powstał tu ośrodek poszukiwań artystycznych i intelektualnych, kuźnia sztuki i poezji.
Tu skupiało się wielu twórców nowoczesnej sztuki i największych poetów początku XX wieku, takich jak urodzony w Rzymie na rok przed Picassem Apollinaire, Max Jacob, Reverdy. Wielu malarzy otworzyło na wzgórzu swoje pracownie. Wzajemnie inspirowali się swoja twórczością. Zachował się tu wiejski charakter starych domów, pól, gospodarstw i sadów. Dlatego Montmartre nazywano wioską na szczycie. Osiedlający się artyści znajdowali tu tanie pomieszczenia, niekrępujące środowisko i przyjazne gospody. Dobrze koegzystowali z miejscowymi ludźmi związanymi z rolnictwem i ogrodnictwem.


~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Francja

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści