www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Polska Trakt Królewski
  Nowe Miasto  

Rynek Nowego Miasta
Na zdjęciu widoczna jest empirowa studnia oraz kościół Sakramentek, będący barokowa świątynią zbudowaną na planie krzyża greckiego, zwieńczoną kopułą osadzoną na ośmiobocznym bębnie.
Rynek Nowego Miasta

Na początku swojej historii Rynek Nowego Miasta miał kształt prostokątny o wymiarach 135 x 120m. Na nieforemny kształt dzisiejszego Rynku decydujący wpływ miało budownictwo sakralne. Oprócz kościoła św. Jerzego i Najświętszej Marii Panny, przez długi okres czasu, cała osada nowomiejska zabudowana była domami z drewna. Dzisiejszy Rynek, za wyjątkiem budowli sakralnych, nawiązuje do budownictwa z przełomu XVIII i XIX stulecia.

Na zdjęciu widoczny jest kościół Sakramentek. Kościół ufundowała Królowa Marysieńka Sobieska, w latach 1688 - 1689, chcąc upamiętnić zwycięstwo męża nad Turkami pod Wiedniem. Zakon panien sakramentek został sprowadzony z Francji w 1687 roku.

Architektem budowli był Tylman z Gameren, architekt warszawski, Polak z wyboru, Holender z pochodzenia. Tylman jest architektem wielu budowli warszawskich: Pałac Krasińskich, Pałac Gnińskich, Pałac Sandomierski, Pałac Kotowskich.

Tylman van Gameren przyszedł na świat w 1632 roku w holenderskim mieście Utrecht w rodzinie sukiennika i krawca Jacoba van Gameren. 5 lipca 1632 roku w utrechckiej katedrze rotestanckiej został ochrzczony imieniem Tylman.

Przyszły architekt dzieciństwo i wczesną młodość spędził w rodzinnym mieście. Później odbył studia architektoniczne, ucząc się na wzorach budownictwa holenderskiego. Następnie zjeździł wzdłuż i wszerz całe niemal Włochy i Niemcy w celu zapoznania się z architekturą zagraniczną. W Italii szczególnie upodobał sobie Rzym oraz dzieła innego architekta - wybitnego przedstawiciela renesansu - Andrea Palladia.

Zdobyte wykształcenie pozwalało mu prowadzić wykłady na temat architektury. Nie wiadomo jednak na jakich uczelniach to robił. Sam zaczął tworzyć dopiero po przybyciu do Polski w 1666 roku. Został tutaj sprowadzony prawdopodobnie przez magnacki ród Lubomirskich. Do swojej nowej ojczyzny przywiózł również prywatną, bardzo dużą jak na tamte czasy, bibliotekę, którą później stale uzupełniał. To, co z niej zostało, dziś znajduje się w Bibliotece UW.

Pierwszymi dziełami projektowanymi przez Tylmana były obwałowania, mosty, maszyny oblężnicze i twierdze, które tworzył jako inżynier wojskowy dla hetmana polnego koronnego Jerzego Sebastiana Lubomirskiego.


~:~


Autor: Krzysztof Drupka

Warszawa

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści