www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Tybet Natura umysłu
  Umysł  

Tybet - umysł

Umysł

Życie i śmierć są tylko w umyśle, warto zatem go poznać. W umyśle możemy wyróżnić dwa obszary:

Zwykły umysł - myślący, posiadający, wybuchający gniewem. Umysł, który analizuje, utrwala doświadczenie. To właśnie w polu doświadczeń chaotycznego, kłamliwego, powtarzającego się zwykłego umysłu przeżywamy zmianę i śmierć.

Poziomy zwykłego umysłu oraz emocje zakłócające jego przejrzystość.

Prawdziwa natura umysłu - promienna, pierwotna, czysta świadomość, zawsze przytomna i uważna. Poznając naturę czystego umysłu nie poznajemy umysłu lecz fundamentalną prawdę o naturze wszystkich rzeczy i zjawisk. Takie oświecenie jest w zasięgu każdego z nas.

Zgodnie z praktyką tybetańską wprowadzenia w naturę czystego umysłu może dokonać ten, kto ją w pełni urzeczywistnił, doświadczył. Zazwyczaj to przejmujące doświadczenie poprzedzają wstępne medytacje i oczyszczenie, które otwierają serce i umysł na bezpośrednie zrozumienie prawdy.

Niebo

Każdy z nas ma w swoim wnętrzu doskonałą naturę buddy, którą można porównać do błękitnego nieba. W tej metaforze odpowiednikiem zwykłego umysłu są chmury. Żyjemy spowici gęstymi chmurami. Nieraz aż trudno nam uwierzyć, że ponad chmurami może rozpościerać się całkowicie otwarta, wolna i nieograniczona przestrzeń błękitnego nieba, symbolizująca naturalną, promienną jasność naszej świadomości.

Głęboka i spokojna, wolna od zawiłości,
Niezłożona świetlista jasność,
Poza zasięgiem konceptualnych pojęć -
Oto głębia umysłu ZWYCIĘZCÓW.
Nie ma w nim nic do usunięcia
Ani nic do dodania.
Jest nieskazitelny,
Naturalnie postrzega sam siebie.Autor: Krzysztof Drupka

Tybet

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści