www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Uzbekistan Azja Centralna
  Uzbekistan  

Uzbekistan

Kraj położony w starożytnej kolebce cywilizacji, pomiędzy rzekami Amu-darią o długości 945 km i Syr-darią, której długość wynosi 385 km.

UzbekistanUzbekistan nie ma dostępu do morza, a jego większą część (70%) zajmują pustynie, Kara-kum, Kyzył-kum, wyżyna Ustiurt oraz stepy. Powierzchnia kraju wynosi 447,4 tys. km kw. Najwyższy szczyt o wysokości 4643 m. znajduje się w Górach Hisarskich, na granicy z Tadżykistanem. Ziemie Uzbekistanu były zasiedlane od czasów najdawniejszych. W starożytności i wczesnym średniowieczu należały do Baktrii, Sogdiany, Persji - państwa Kuszanów, rozbitego przez Heftalitów (Hunowie).

Państwo Kuszanów

Państwo Kuszanów utworzone ok. I w.n.e. w Azji Środkowej przez lud przybyły znad rzeki Oksus (obecnie Amu-daria). Największy rozkwit przeżywało za panowania króla Kaniszki, który podbił północne Indie. Kuszanowie przyczynili się do rozprzestrzenienia buddyzmu w środkowej Azji i Chinach oraz rozwoju sztuki (szkoły Gandhary i Mathury). Utrzymywali kontakty handlowe z Rzymem.

Od XIV wieku Uzbekistan był znaczącym centrum kulturowym z głównymi ośrodkami w Samarkandzie, Bucharze i Chiwie. Przez obszar ten przebiegał Wielki Szlak Jedwabny (453 km na terytorium dzisiejszego Uzbekistanu), stymulujący miedzy innymi wymianę handlową i ogólny rozwój gospodarczy i społeczny. Takie miasta jak Samarkanda, Buchara, Chiwa czy Kokand i Dolina Fergańska, znajdujące się na historycznym Jedwabnym Szlaku, zostały uznane przez UNESCO za Zabytki Kultury Światowej. W starożytności obszar obecnego Uzbekistanu znajdował się w granicach państw Baktrii, perskiej Sogdiany i Chorezmu.

Kuchnia uzbecka

Umysł Bogactwa naturalne      

Uzbekistan zajmuje czwarte na świecie miejsce pod względem wielkości zasobów rud złotonośnych. W 2003 roku w Uzbekistanie wydobyto 86 ton złota. Jego główne złoża znajdują się w Muruntau.

Podstawą rolnictwa jest uprawa bawełny, ryżu, pszenicy, kukurydzy, tytoniu i trzciny cukrowej, a także owiec karakułowych, wielbłądów i jedwabników.

Przemysł lekki Uzbekistanu w naturalny sposób bazuje na pozyskiwanym lokalnie surowcu, jakim jest włókno bawełniane. Uzbekistan jest wiodącym eksporterem bawełny na świecie. Kraj ten zajmuje piąte miejsce na światowym rynku jego producentów oraz drugie na liście jego eksporterów.

Stolicą Uzbekistanu jest Taszkent, tasz znaczy kamień, kent znaczy miasto, czyli Kamienne Miasto. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z II - I w. p.n.e.

Taszkent

Obecnie Taszkent jest dużym ośrodkiem handlowym, odbudowanym z rozmachem po trzęsieniu ziemi w 1966 r. W Taszkencie funkcjonuje jedyne w Azji Centralnej metro.

~:~~~*~~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści