www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chiny Harmonia i jedność
  Potrzeba równowagi  

Pożywienie

Wszyscy składamy się z elementów yin i yang, chociaż w większości jesteśmy jednym albo drugim. Dla zachowania wewnętrznej równowagi osoby yang potrzebują więcej pokarmów o charakterze yin i odwrotnie.

Osoby yang często charakteryzuje: czerwona karnacja skóry, gorąco, chęć dominowania, agresywność, silny głos, pragnienie, ciemny mocz, wybuchowość.
Te osoby powinny spożywać produkty ochładzające, jak: pszenica, arbuz, owoce, soki owocowe, warzywa.

Osoby yin charakteryzuje: bladość, odczuwanie zimna, niski poziom energii, cichy głos, potrzeba snu, spożywanie ciepłych napojów.
Osoby te powinny dążyć do stanu równowagi spożywając potrawy rozgrzewające: czosnek, cebula, czarna fasola, kurczaki.

Feng shui

Chcąc wzmocnić własne feng shui należy starać się osiągnąć równowagę yin-yang zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz swojego domu, biura i mieszkania. Najpierw należy poznać co należy do yang, a co do yin.

Yang to: słońce, światło, niebo, ogień, gwar, ciepło. Drzewo to małe yang, zaś Ogień to wielkie yang.
Yin to: ciemność, ziemia, chłód, ciężkość, woda, księżyc, spokój. Metal to małe yin, a Woda to wielkie yin.

Meblując mieszkanie, dobierając kolorystykę, dekorując pomieszczenia zawsze należy pamiętać o równowadze yin-yang. Należy dbać, by żaden z elementów nie występował w nadmiarze. Jasność i ciemność, zwartość i rozproszenie, lekkość i ciężkość muszą się uzupełniać.

Równowaga psychiczna

Nasza świadomość ma również przeciwstawne pola. Zazwyczaj żyjąc jesteśmy skoncentrowani na jednym z nich, podczas gdy drugie jest jakby skryte:
Część z nas postrzega otoczenie na "nie", a zapewne ma ono i pozytywne strony.
Skoncentrowani na naszym ciele i świecie materialnym, często zapominamy o istnieniu rozwoju duchowego.
Jeżeli ktoś nie chce żyć, to zapewne pragnie żyć, ale inaczej.

Koncentrowanie się na jednym biegunie ma zazwyczaj charakter obronny, choćby z obawy przed zmianą. Im silniejszy jest ten biegun wokół którego żyjemy, który sobie uświadamiamy, tym większe jest skryte przeciwieństwo. Utrzymywanie zdrowia psychicznego polega na usiłowaniu zauważenia i uświadomienia sobie obu przeciwieństw, doświadczaniu ich i przekraczaniu. Dążenie do koncentracji na przeciwstawnych biegunach nie jest proste gdyż jest zmianą, ruchem, chęcią wyjścia poza stereotyp. Gdy tego pragniemy świadomość nasza potrafi to wykonać. Musimy jednak przejąć kontrolę nad własna uwagą, żyć tu i teraz, stale odkrywając w sobie bieżące uczucia. Energia i jasność pojawiają się gdy uwięziona świadomość rozleje się na oba bieguny opozycji.




Autor: Krzysztof Drupka

CHINY. LUDNOŚĆ.
---
92% ludności Chin stanowią Chińczycy (Han) skupieni głównych we wschodnich częściach kraju, pozostałą część - 55 mniejszości narodowych (ok. 67 mln osób) zamieszkujące głównych zachodnie i pn.-zach. obszary Chin.

Do najliczniejszych narodowości należą: Zhuang (Czuang), Dunganie, Ujgurzy, Yi (I), Miao, Mandżurowie, Tybetańczycy, Mongołowie, Tujia.

Struktura wyznaniowa ludności Chin jest następująca: 20,1% stanowią wyznawcy kultów ludowych, zwłaszcza kultu przodków (głównych wśród ludności chłopskiej), 10% - buddyści (w tym buddyści tybetańscy), 2,4% - muzułmanie (zwłaszcza Ujgurowie i lud Hui), 1% - chrześcijanie (w tym ok. 5 mln protestantów i 4 mln katolików). Brak danych dotyczących liczby wyznawców taoizmu. Ich ośrodki skupiają się głównie poza ChRL wokół świątyń, zwłaszcza na Tajwanie i w Hongkongu. System filozoficzy (etyczny) konfucjanizm, nie będący właściwie religią, mimo prześladowań w okresie „rewolucji kulturalnej” przetrwał w świadomości Chińczyków do czasów obecnych.

---

Yin i Yang

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści