www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Chiny Harmonia i jedność
  Tai - chi  

Elementy natury wypromieniowują dwie przeciwstawne energie: Yin i Yang. Yin to element żeński: Ziemia, noc, Księżyc. Yang reprezentuje element męski: Niebo, dzień, Słońce. Obie energie, pobudzając się i harmonizując na przemian, stymulują ruch i rozwój.

Tai - chi, widoczny w prawym górnym rogu, lub inaczej Yin i Yang, jest symbolem Taoizm'u. Przedstawia dwie "ryby": ciemną z białym okiem i białą z okiem ciemnym, goniące się wzajemnie wokół okręgu. "Ryby" symbolizują dwoistość światła i ciemności: Yin oraz Yang. Tai - chi jest symbolem integracji świata przeciwieństw.

"Wszyscy na świecie uważają piękno za piękno, tylko dla tego, że istnieje brzydota. Wszyscy uważają dobro za dobro, tylko dla tego, że istnieje zło. Posiadanie zatem pojawia się wraz z nieposiadaniem. Trudne z łatwym się uzupełniają. Długie, krótkiemu jest przeciwne. Wysokie i niskie się podtrzymują. Głos i dźwięk zgadzają się ze sobą. Przód i tył idą swoim śladem. Mędrzec przeto oddaje się nie działaniu. Naucza bez słów. Tysiące rzeczy powstaje nieustannie i ginie. Mędrzec tworzy, lecz nie posiada. Pracuje, lecz nie szuka korzyści. Zapomina o skończonym dziele, dlatego trwa ono wiecznie".

Tao to droga, na której ma być zjednoczone to co zostało rozdzielone. Odmienny kolor oka u ryb, jest zalążkiem przeciwności tkwiących w nas samych. Idąc drogą Taoizmu, łączymy przeciwieństwa w jedną całość i rozwijamy się w sposób nieosiągalny na drodze świadomości.

"Nie chwaląc uzdolnionych zapobiega się waśniom. Nie gromadząc bogactw unika się kradzieży. Nie patrząc na to co nęci nie niepokoi się serca. Mędrzec, przeto tak rządzi, że pustymi czyni umysły, a pełnymi żołądki. Ambicja ludzi osłabia, lecz wzmacnia ich kości. Gdy lud będzie wolny od pragnień i wiedzy ci, co ją posiedli nie ośmielą się jej używać. Gdy nie ma działania, wszystko dobrze się układa".
Autor: Krzysztof Drupka

Yin i Yang

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści