www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Budva  

Czarnogóra

Budva - miasto i port, położone na wysuniętym w morze półwyspie, otoczone murami obronnymi. Znana od IV w. p.n.e. jako osada iliryjska i kolonia grecka, a od 168 r. p.n.e. posiadłość rzymska Buthua, we wczesnym średniowieczu bizantyjska. Największą atrakcją Budvy jest średniowieczna starówka. Dwie bramy morska i lądowa prowadzą do starej części miasta.

W Budvie możemy podziwiać urokliwe kamienne domy, kościoły, cerkwie przy staromiejskich placykach i krętych uliczkach. Są tu piękne plaże, liczne tawerny z dobrym winem, podawanym przy romantycznej muzyce (starówka na liście UNESCO). Z cytadeli roztacza się rozległy widok na miasto i okolice. Wszystkie zabytki znajdują się w nadmorskiej części Starówki. Doskonale wkomponowana w zabudowę jest katedra św. Jana, której fundamenty datuje się na VII-VIII w. Stojąca ukośnie na placu cerkiew pod wezwaniem Trójcy Świętej pochodzi z 1804 r. Malowniczy zaułek tworzą dwie małe świątynie przytulone do murów w rogu placu - kościoły św. Sawy i Santa Marija in Punta.

Bar - półorientalne miasteczko pod górą Rumiją (1593 m), na wzgórzu znajduje się twierdza z XII wieku. W okolicach miasta rozpościerają się gaje oliwne sprzed 2000 lat. W 1976 r. Bar z Belgradem połączyła linia kolejowa.

CzarnogóraBecici - piękna 2000 m, żwirowa plaża została ogłoszona najpiękniejszą plażą w Europie na międzynarodowym konkursie w Paryżu w 1935 roku.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści