www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych. 1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści    
 
Czarnogóra Bałkany I
  Perast  

Czarnogóra

Perast to dawna bogata rezydencja weneckich i bokeljańskich magnatów. Prastare miasto pełne zabytków historycznych i dzieł sztuki z dawnymi pałacykami o koronkowych oknach, marmurowych kolumnach i portykach. Bruki ułożone z płyt kamiennych porastają trawą. W XVII w. była tu słynna szkoła morska, do której Piotr Wielki w 1698 wysłał 17 przyszłych komendantów swojej floty. Z nieruchomej tafli wody wyłaniają się przed Perastem dwie malownicze nieduże wysepki.

Czarnogóra

Ta z cyprysami to Sveti Djordje (św. Juraja). Na wysepce znajdują się ruiny klasztoru benedyktynów. Druga zwana wysepką Gospe od Śkrpjela z kościółkiem, w którym znajduje się obraz Madonny z XV w., dzieło tutejszego mistrza Lovry Kotoranina.

Wysepka ta powstała z zatopionych okrętów nieprzyjacielskich wziętych do niewoli oraz wysypywanych tam kamieni. Legenda głosi, że w tym miejscu wystawała niegdyś rafa skalista, na której znaleziono obraz Madonny. Trzy razy - jak głosi legenda - obraz ustawiano w kościele św. Mikołaja i trzy razy wracał on na rafę. Wreszcie mieszkańcy Perastu sztucznie stworzyli w tym miejscu wyspę.

~:~


Autor: Katarzyna Kemus

Podróże

Prawa autorskie
www.umysl.pl  ... dodaj do ulubionych.
1 strona 1 strona Powrót - wstecz 1 strona Powrót Powrót na górę strony Góra Napisz do nas Napisz do nas Szukaj: Umysl.pl, wyszukiwarki, encyklopedie Szukaj Spis treści Spis treści